Velika očekivanja od sastanka kineskog i američkog lidera u San Francisku


Niz nedavnih razmjena i dijaloga između Kine i Sjedinjenih Država poslao je pozitivan signal za stabilizaciju bilateralnih odnosa, kao i postavljanje temelja za sastanak lidera Kine i SAD-a u San Francisku sljedeće nedjelje.
Kako prenosi Kineska medijska grupa (KMG), ovo je prvi susret dvojice lidera država licem u lice od njihovog sastanka na Baliju prošle godine. Obije strane će razmijeniti detaljna mišljenja o strateškim, globalnim i usmjerenim pitanjima vezanim za bilateralne odnose, kao i o osnovnim pitanjima vezanim za svijet i razvoj širom svijeta. Svijet se raduje sastanku između dvojice lidera, očekuje se da će se fokusirati na saradnju i razgovarati o rezultatima.
To je teško osvojen susret, a povratak balijskom konsenzusu je ključan. Razlog zašto su se kinesko-američki odnosi suočili sa teškoćama prošle godine je taj što balijski konsenzus nije sprovođen. Ključ povratka balijskom konsenzusu su akcije. Među njima je tajvansko pitanje jezgro glavnih interesa Kine i prva nepremostiva crvena linija u kinesko-američkim odnosima. Nedavno su SAD još jednom izjavile da se politika “jedne Kine” nije promijenila i da ne podržavaju “nezavisnost Tajvana”. Pored toga, američki zvaničnici su više puta rekli da “ne žele da se odvoje od Kine”, ustvrdivši da bi odvajanje dvije najveće svjetske ekonomije imalo katastrofalne posljedice i za zemlje i za svijet. Ove izjave su vrijedne pažnje i, što je još važnije, one se pretvaraju u akcije.
Svijet takođe očekuje da će se Kina i SAD i dalje pravilno razumijeti i prepoznati važnost međusobnog razvoja zbog sastanka u San Francisku.
“Široka Zemlja može u potpunosti da podnese razvoj i zajednički prosperitet Kine i SAD-a”. Kina smatra da dvije zemlje treba da budu partneri, a ne protivnici, i da bi to trebalo da bude saradnja od obostrane koristi, a ne igra pobjednika. Međutim, SAD pogrešno smatraju Kinu svojim “najvećim strateškim konkurentom”. Od tri tačke pristupa kineskoj politici “konkurencija, saradnja i konfrontacija” do tri tačke teorije “investicije, savezništvo i konkurencija” ostaje nepromijenjena logika hegemonije i razmišljanje o tome ko će pobijediti.
Međutim, stvarnost je: na tek završenom Šestom kineskom međunarodnom sajmu uvoza (CIIE), SAD su prvi put učestvovale pod svojim zvaničnim imenom, sa više od 200 američkih kompanija. To u potpunosti pokazuje da su interesi Kine i Sjedinjenih Država duboko integrisani i niko ne može bez drugog, niko ne može nikoga da promijeni i niko ne smije nikoga da zamijeni. Kao što je guverner Kalifornije Gavin Njusom rekao tokom svoje nedavne posjete Kini, “što je Kina uspješnija, to ćemo svi biti uspješniji”.
Kako se Kina i Sjedinjene Države slažu međusobno to određuju budućnost i sudbinu čovječanstva. Tokom sastanka na Baliju, Si Đinping je naglasio da kinesko-američke odnose treba posmatrati i regulisati u smislu razumijevanja svjetskog trenda. Koji je svjetski trend? Čak i ako su mir i razvoj zajednička očekivanja međunarodne zajednice, grupna konfrontacija i kružna politika ne mogu biti nepopularni. Ljudi takođe očekuju da će dubinska komunikacija između dvojice lidera na sastanku u San Francisku o glavnim pitanjima mira i razvoja u svijetu koja će smiriti svijet i koristiti cijelom svijetu..
Ovaj sastanak lidera između Kine i Sjedinjenih Država u San Francisku još jednom je pokazao iskrenost Kine i njen visok stepen odgovornosti za kinesko-američke odnose, mir i razvoj širom svijeta.

Mediabiro

Provjerite slična mjesta

Poligraf ‘ulaznica’ za ANB Crne Gore

Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) namjerava da uvede poligrafsko ispitivanje kao jedan od način …