Zakon usvojen, ali metalski radnici u penziju još nisu pošli

Grupa od još oko 80 radnika metalsko-prerađivačkog sektora nije ostvarila pravo na odlazak u penziju jer im ni nakon dva mjeseca, uprkos usvajanju zakona, odnosno leks specijalisa, nisu uplaćeni porezi i doprinosi.

To je “Danu” potvrdio predstavnik ove grupe radnika Željko Peruničić, koji je saopštio da će zbog toga nakon gotovo dva mjeseca pisanja dopisa ministarstvu na čijem je čelu Naida Nišić radnici u ponedjeljak održati skup ispred ministarstva, kako bi pokušali da saznaju u čemu je problem.

– Da bismo ostvarili pravo na penziju, mora da nam se poveže radni staž. Mi smo prošli put imali sporazum koji je Vlada potpisala i preuzela obavezu da će regulisati naš odlazak u penziju, ali od ministarke rada ni dan-danas nema odgovora. Prošli put smo dobili neki uopšten odgovor, iz kojeg nije jasno kako će se to pravno urediti – kazao je Peruničić.

On je dodao da će zbog toga u ponedjeljak, u 10 časova, organizovati okupljanje i da se neće razići dok ne dobiju pozitivan odgovor.

– Sporazum je postignut i potpisan i ne znamo zašto se ne primjenjuje i zašto se ova grupa radnika dovodi u neravnopravan položaj. Fond rada je trebalo da uplati samo onoliko sredstava koliko radnicima fali do odlaska u penziju i taj beneficirani staž se uplaćuje na minimalac. U pitanju su zaista za državu mala sredstva, za ovu grupu mislim da ne može da pređe ni 70.000 eura. To su ljudi koji su radili u najtežim uslovima, imali šest mjeseci beneficiranog radnog staža i samo je potrebno uplatiti minimalno osiguranje da bi ostvarili penziju. Svrha i ovog i onog prethodnog zakona je potpuno ista, a sporazum su pisali Vasilije Čarapić (PES) i šef kabineta premijera Branko Krvavac i svi su dali doprinos da se to riješi, ali sada se pitamo da li je ipak postojao neki problem. Čekamo odgovor od ministarke i da se stvar pokrene sa mrtve tačke – istakao je Peruničić.

Zakon usvojen na predlog SNP-a

Ovu grupu čine bivši radnici metalskog sektora nekadašnjih preduzeća Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP), Željezara, Rudnici boksita, Bumeks i Rudnik mrkog uglja. Predlagač ovog zakona bila je Socijalistička narodna partija (SNP), koja je jedan od konstituenata nove vladajuće većine. U pitanju je isti zakon koji je usvojen i u prethodnom sazivu Skupštine glasovima partija koje su sada na vlasti i GP URA. Međutim, zakon nije potpisao tadašnji predsjednik Milo Đukanović, a to kasnije nije učinio ni njegov naslednik Jakov Milatović, iako je rekao da podržava usvajanje tog akta. Isprva je MRSS dalo negativno mišljenje.

Ova grupa radnika protestovala je i krajem prošle godine, kada je djelovalo da neće doći do usvajanja ovog zakona. Međutim, kompromisom vladajuće koalicije zakon je izglasan i oni su ostvarili pravo. Riječ je o grupi radnika koji su ostali bez posla, ne svojom krivicom, i ovim povezivanjem staža ostvarili bi pravo na penziju.

Provjerite slična mjesta

Praznici doveli turiste, gužve na graničnim prelazima

Zbog povećanog prliva gostiju u Crnu Goru na svim graničnim prelazima u Herceg Novom zabilježene …