Skupština je većinom glasova podržala rebalans budžeta i zaduženje do kraja godine. Vlada planira da se do kraja godine zaduži između 150 i 200 miliona eura u cilju servisiranja svih obaveza, saopštio je ministar finansija Novica Vuković i najavio da bi to moglo da se odradi posredstvom domaćih banaka. Predstavnici opozicije iskazali su protivljenje.
Glasovima većine poslanika, usvojen je predlog izmjena i dopuna zakona o budžetu Crne Gore. Taj predlog podržalo je 43 poslnika, dok je 14 bilo protiv. Glasovima 43 poslanika, uz 11 glasova protiv i jednog uzdržanog, usvojena je odluka o izmjenama odluke o zaduživanju Crne Gore za 2023. godinu.
Sjednica bi trebalo da se nastavi danas u 10.30 časova, ukoliko Adminstrativni odbor završi svoju sjednicu..
Ministar finansija Novica Vuković rekao je da pokušavaju da naprave snažan sistem unutar resora, koji će da služi građanima.
“Na dan 30. oktobar, stanje u državnom trezoru 142 miliona. Niko ne govori o strukturi, jer se zlato ne pominje i ne treba. Pričamo o onome što su likvidna sredstva. Imamo 100 miliona iz Dojče banke, ostavljenih na posebnom računu, 22 miliona iz hedžinga i 18 miliona na glavnom državnom trezoru. Ta struktura je ostavljena da izvršava tekuće obaveze kako dospijevaju. Niko ne govori o dugu. U suficitu nema duga, dug je posebna kategorija. Dug je 450 miliona za ovu godinu, 60 miliona ostalo neplaćeno do kraja godine”, kazao je Vuković.
Kapitalni budžet, kazao je, pokazuje da se dvije trećine planiranih projekata ne realizuju. Suficit u budžetu je 183 miliona.
“Posmatrajući realna očekivanja, projektuje se da će u novembru i decembru budžet ostvarivati deficit potrošnje čime se stvara potreba da se krene u zaduživanje. Na osnovu projekcija koje su preliminarne, očekuje se da će od 150 miliona do 200 miliona eura biti dovoljno da se ostvare sve obaveze države”, kazao je ministar finansija.
Duško Stjepović iz Demokratske Crne Gore kazao je da je bivši režim DPS-a devastirao ključne resurse Crne Gore tokom trodecenijske vladavine.
“Kada smo preuzeli, recimo, vlast u Danilovgradu nakon tri decenije vladavine DPS-a našli smo hiljadu eura na opštinskom računu. Za deset godina vlast DPS-a povećala je penzije za četiri eura”, kazao je Stjepović.
Milan Zečević iz PES kazao je da će podržati rebalans i zaduživanje.
Dio opozicije prigovorio je da sjednica traje duboko u noć, a predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da se radi o važnoj temi.
Filip Adžić iz URA rekao je da se nakon aktuelnih diskusija postavlja pitanje je li aktuelni premijer Abazović ili Milojko Spajić.
Mihailo Anđušić (DPS) kazao je da vlast vodi pogrešnu ekonomsku politiku i da se tri godine ekser nije postavio u Crnoj Gori.
Tonči Janović rekao je da će PES podržati predloge koji su na dnevnom redu.
Bogdan Božović (SNP) kazao je da smatra da stanje u budžetu nije tako loše, da je prethodna vlada vodila jednu odgovornu politiku.
“Klub poslanika SNP – CIVIS podržaće predlog rebalansa budžeta i zaduženje”, istakao je Božović.
Dritan Abazović (GP URA) kazao je da svako treba da odgovara za prethodni rad.
“Stanje u javnim finansijama ne može da bude perfektno, ali nikada nije bilo bolje”, istakao je Abazović.
On je pokazao “skalu privrednog razvoja” na kojoj se Crna Gora nalazi na, kako kaže, samom vrhu u konkurenciji svih zemalja Evrope.
Iznio je komparativne podatke o zaposlenosti u odnosu na prethodni period, i istakao da je zaposlenost nikada veća, kao i prosječna zarada i penzija.
Abazović je kazao ministru finansija Novici Vukoviću da je proces sprovođenja programa Evropa sad dva netransparentan.
DAN