Zaštićena zelena morska kornjača slučajno ulovljena u blizini Bara, pa oslobođena i vraćena u more

Foto: IBMK

Jedinka zelene morske kornjače u nedjelju je slučajno ulovljena mrežom stajačicom u blizini Bara, iz koje je oslobođena i vraćena nazad u more.

To je danas saopšteno iz Instituta za biologiju mora u Kotoru (IBMK) koji se zahvalio Vasu Kostiću na snimku i potvrdi najnovijeg nalaza ove zaštićene vrste u našim vodama.

„Zelena morska kornjača (Chelonia mydas) jedna je od tri vrste iz ove grupe morskih gmizavaca koje možemo sresti u Jadranu. Srijeće se znatno rjeđe od uobičajene glavate kornjače (Caretta caretta) koja je daleko najčešći predstavnik morskih kornjača u našem moru. Zaštićena je vrsta u Crnoj Gori, pa je njen ciljani izlov zabranjen, što je slučaj i za druge vrste morskih kornjača. Prepoznata je mnogobrojnim međunarodnim konvencijama koje se tiču zaštite prirode i biodiverziteta“, naveli su iz IBMK.

Ističu da se, s obzirom na prilično mali broj dokumentovanih nalaza, smatralo da Jadran ima sporadični značaj kao stanište zelenih morskih kornjača.

„Međutim, primjećuje se porast u broju zabilježenih jedinki koji je vjerovatno uslovljen pozitivnim trendom populacije u Mediteranu, rastom temperature mora, ali i uvećanim istraživačkim naporima u ovoj regiji. Morske kornjače, uz hrskavičave ribe i morske sisare, spadaju u osjetljive grupe morskih organizama za koje je potrebno voditi evidenciju viđanja i slučajnih ulova“, zaključili su iz IBMK pozivajući sve ribare da, ukoliko se tokom ribolova susretnu sa nekom od ovih životinja, toj naučnoj instituciji dostave sve informacije, a jedinku oslobode ukoliko je to moguće.

Izvor: Vijesti

Obavještenje o kolačićima (cookies)

Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies) kako bi vam obezbjedio najbolje iskustvo korišćenja. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se čuvaju na vašem uređaju i pomažu nam da analiziramo saobraćaj, personalizujemo sadržaj i omogućimo funkcionalnosti kao što su prijavljivanje ili čuvanje postavki.