Vlada mora da plaća rate kineskoj banci

 

Podsjećamo da je taj kredit iskorišćen za kupovinu brodova „Kotor“ i „21. maj“, a za kredit je garantovala država, odnosno Vlada koja je i lani većinom otplaćivala obaveze prema Kinezima. Iz druge crnogorske brodarske kompanije Barska plovidba nijesu odgovorili na pitanja Pobjede o prošlogodišnjem poslovanju i planovima za ovu godinu.

U Crnogorskoj plovidbi još nemaju preliminarne podatke o finansijskim pokazateljima za svih 12 mjeseci u 2024. godini, ali je u prvih devet mjeseci prošle godine ostvarila negativan poslovni rezultat u iznosu od 319.316 eura.

Smanjeni prihodi 

Prihodi od prodaje su u tom periodu iznosili 6,5 miliona eura i smanjeni su za 561.000 eura, odnosno za osam odsto u odnosu na isti period u 2023. godini.

– Na ovakvo smanjenje prihoda su uticala negativna dešavanja sa pomorskog tržišta, koja su se manifestovala kroz znatno niže vozarine, što je uticalo da ugovorene najamnine budu na nižem nivou od prošlogodišnjih. Normalno je da nijesmo zadovoljni prošlogodišnjim poslovanjem, posebno u dijelu nemogućnosti obezbjeđivanja adekvatnih prihoda kojima bi se obezbijedila isplata svih planiranih obaveza koja se prvenstveno odnose na plaćanje rata kredita prema Exim banci – kazali su Pobjedi iz Crnogorske plovidbe.

Dodaju da je stanje na međunarodnom pomorskom tržištu karakterisao veliki pad vozarina u prošloj godini u odnosu na 2023. godinu, koje su krajem prošle godine bile dostigle nivo koji je znatno manji od pojedinih iz 2023. godine.

– Za 2025.godinu, što se tiče tržišta i cijena prevoza i najma ima nekih pozitivnih procjena, ali to nije ništa čvrsto utemeljeno – kazali su iz Crnogorske plovidbe.

Iz kotorske kompanije su naveli da se brodovi „Kotor“ i „21. maj“ zapošljavaju na bazi dugoročnog vremenskog najma, zavisno od tržišnih oscilatornih kretanja, na period od nekoliko mjeseci do godinu dana.

– Stalno zaposlenje i kontinuirani prihod su od najveće važnosti za kompaniju. U trenutku ugovaranja najmova brodova, koriste se trenutne cijene brodskih vozarina koje daju vodeće svjetske brokerske kompanije sa određenim procjenama za budući period. U toku trajanja ugovorenog vremenskog najma broda, bez izričite saglasnosti brodovlasnika i unajmitelja, ne postoji mogućnost da se isti raskine – pojasnili su iz Crnogorske plovidbe i dodali da su od 2012. godine, kada su brodovi počeli svoju komercijalnu eksploataciju, pa sve do kraja 2024. godine sklapani ugovori o najmu sa četiri brodarske kompanije, „Sea Pioneer“ iz Londona, od 2012. do 2022. godine, „Global American Transport“ (Gat) iz Čikaga, od 2022. do 2024. godine, „Cargill“ iz Singapura i „Clipper“ iz Kopenhagena u toku 2024. godine.

– U dijelu očekivanih prihoda za ovu godinu, teško je, u ovom trenutku, praviti ozbiljnije procjene. Razlog je u tome što u posljednja dva mjeseca vozarine na globalnom pomorskom tržištu bilježe konstantan pad za „handyisize“ tip brodova kojima pripadaju i brodovi Crnogorske plovidbe Kotor – rekli su iz Crnogorske plovidbe.

Pobjeda

 

Obavještenje o kolačićima (cookies)

Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies) kako bi vam obezbjedio najbolje iskustvo korišćenja. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se čuvaju na vašem uređaju i pomažu nam da analiziramo saobraćaj, personalizujemo sadržaj i omogućimo funkcionalnosti kao što su prijavljivanje ili čuvanje postavki.