Ulcinjani Dan opštine proslavljaju velikim protestom na Maloj plaži: ,,Ulcinj nije tržni centar“

Foto: Stevo Vasiljević

Ulcinjani danas Dan opštine proslavljaju velikim protestom na Maloj plaži. Okupljeni građani nose transparent ,,Ulcinj nije tržni centar“.

Na protest su ih pozvali predsjednik Opštine Genci Nimanbegu i predstavnici svih političkih partija čiji stav je ujedinjen – Ulcinj niije na prodaju, ne trebaju mu megalomanski projekti i zajednica se mora pitati i odlučivati.

Vlada Crne Gore i Ujedinjeni Arapski Emirati potpisali su sporazum o saradnjiu oblasti turizma i razvoja nekretnina, koji će omogućiti dugoročni zakup i valorizaciju najvrijednijih prirodnih lokaliteta.

U peticiji koja broji preko 7.000 potpisa, navodi se da se ovim sporazumom, investitorima iz UAE otvaraju se vrata za preuzimanje više lokacija širom države, bez transparentnih procedura i javnog uvida.

-Javnosti je svega par dana prije samog potpisivanja sporazuma predstavljena idejadavanja u zakup svih 12 km Velike plaže,na čak 99 godina, koji podrazumijeva izgradnju turističkih kompleksa, marina, aerodroma, itd., a time i njen trajni, nepovratni gubitak za građane/ke. Posebno zabrinjava činjenica da se ovako važan dokument donosi iza zatvorenih vrata,bez javne raspraveiuvida građana/ki. Planirano je da zemljište bude dodijeljeno u skraćenoj proceduri bez javnog nadmetanja i tendera, u suprotnosti sa važećom (iako upitnom i već problematičnom) prostorno-planskom dokumentacijom, što stvara ozbiljanrizik od korupcijeizloupotrebe državnih resursa – navodi se u peticiji.

Ovakav sporazum, dodaju, ne samo da nije ustavni već ,,krši zakone države Crne Gore, većne poštuje ni međunarodne konvencije čije smo potpisnice, poput Arhuške koja građanima garantuje pravovremeno i potpuno informisanje, učestvovanje u donošenju odluke i pristup pravdi u pitanjima životne sredine.

Zašto je ovo problem?

• Delta rijeke Bojane, Velika plaža i Ulcinjska solana predstavljaju jedno od najznačajnijih ekoloških područja na Balkanu. Ovo je stanište brojnih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, a posebno migratornih ptica koje nalaze utočište u ovom jedinstvenom ekosistemu.

• Očuvanje ovih područja ključno je za ekološku ravnotežu, kvalitet vode, zemljišta i zaštitu od klimatskih promjena ali i za održivi razvoj, tj. ekonomsku dobit usklađenu sa dugoročnim očuvanjem resursa. Njihova devastacija imala bi nesagledive posljedice za buduće generacije.

• Sporazum predviđa prilagođavanje crnogorskog zakonodavstva potrebama investitora, što direktno ugrožava pravnu sigurnost i suverenitet države.

• Potencijalna realizacija predstavljenih planova, za Ulcinjane/ke znači ugrožavanje postojećih porodičnih biznisa u turizmu, oduzimanje radnih mjesta i uništavanje lokalne ekonomije, za namanje četiri naredne generacije u trajanju od čak 99 godina.

• Povoljan ekološki status Ulcinjske solane, koji je jedno od završnih mjerila za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, biće doveden u pitanje realizacijom ovog sporazuma, budući da su Velika plaža i Ulcinjska solana dio neraskidivog ekosistema.

Šta traže Ulcinjani?

1. Raskid sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
2. Zaštitu Velike plaže, Ulcinjske solane i delte Bojane od destruktivnih investicija i definisanje mjera zaštite koje podrazumijevaju zabranu bilo kakvih radnji koje mogu prouzrokovati promjenu oblika ili izgleda zaštićenog prirodnog dobra ili narušiti njegov integritet.
3. Očuvanje pravne sigurnosti i suvereniteta Crne Gore. Nijedan investitor ne smije biti iznad zakona.
4. Potpunu transparentnost u procesu odlučivanja o našim prirodnim resursima. Slijed svih koraka koji dovode do ovakvih odluka i sporazuma moraju oslikavati potrebe građana i očuvanja prirodnih vrijednosti te biti predmet javne rasprave.
5. Usvajanje prostornog plana Crne Gore, uz poštovanje datih primjedbi i zaključaka na već sprovedenoj javnoj raspravi i bez naknadnih izmjena koje nisu prošle kroz transparentan proces uključivanja javnosti u oblikovanje prostora kao našeg najvrijednijeg resursa.
6. Dosljedno sprovođenje strateških planova države Crne Gore koji se odnose na zaštitu prirodnih vrijednosti.

Potpisivanjem ove peticije, zahtijevamo da Vlada Crne Goreraskine ovaj sporazum shodno članu 6,stav 3i uključi stručnu i širu javnost u procese prije donošenja odluka koje se tiču budućnosti naše države.

-Ne dozvolimo da naša najvrijednija prirodna područja postanu plijen investitora i žrtva netransparentnih, nezakonitih i neustavnih odluka – poručili su u peticiji.

Izvor: Pobjeda

Obavještenje o kolačićima (cookies)

Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies) kako bi vam obezbjedio najbolje iskustvo korišćenja. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se čuvaju na vašem uređaju i pomažu nam da analiziramo saobraćaj, personalizujemo sadržaj i omogućimo funkcionalnosti kao što su prijavljivanje ili čuvanje postavki.