Tumbarice već izazivaju znatiželju turista

Gradina Tumbarice do Berana, kao jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u ovom dijelu Crne Gore, ubrzo bi trebalo da postane vrlo atraktivno i privlačno mjesto za brojne posjetioce i turiste.

Na tom lokalitetu izvršena su sistematska slojevita arheološka istraživanja koja su potvrdila da je tu život trajao u periodu od 2.500 godina prije nove ere do sedmog vijeka nove ere. Ti i mnogi drugi detalji predstavljeni su na završnoj konferenciji za novinare kroz projekat „Hrišćanska antika i tursko kupatilo za kulturni turizam“, koji je realizovan u saradnji Polimskog muzeja sa NVO “Marimangat” iz Peći, a finansiran putem poziva Crna Gora – Kosovo.

Radi se o arheološkom lokalitetu koje se nalazi na sjeveru Crne Gore, na južnom obodu beranske kotline, u ataru sela Donja Rženica.

Lokalitet predstavlja jedan od „najbogatijih lokaliteta Crne Gore, sa preko 600 artefakata“. Svi pronađeni arheološki predmeti su konzervirani i nalaze se u stalnoj postavci Polimskog muzeja koja je dostupna za sve posjetioce.

Arheolog Vlado Lutovac i direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić naglašavaju da su aktivnosti projekta doprinijele jačanju kulturnog identiteta regiona i njegovoj promociji kao važnom turističkom odredištu.

“Osim predmeta korišćenih za svakodnevni život, na ovom lokalitetu pronađen je veliki broj predmeta luksuzne izrade, nakita, kao i djelova vojne opreme. Predmeti za svakodnevni život čine tanjiri, zdjele, bokali od gline, kao i gvozdeni predmeti u vidu noževa, probojaca i igala. Na lokalitetu Tumbarice pronađen je značajan broj fibula, što svjedoči o kulturnom bogatstvu i razmjeni među starosjedjelačkim narodima. Ove fibule mogu biti različitih oblika i veličina, od jednostavnih do veoma složenih i ukrašenih primjeraka, što dodatno govori o socijalnom i ekonomskom statusu stanovnika ovog utvrđenja. Fibula je antički ukrasni predmet koji se koristio kao kopča ili spojnica za ogrtače i druge djelove odjeće” – objašnjavaju arheolozi.

Prema njihovom mišljenju, ovaj projekat ne samo da je unaprijedio zaštitu kulturnog nasleđa već je postavio i temelje za njegovu dalju valorizaciju u turističke svrhe, čime se doprinosi razvoju kulturnog turizma u ovom dijelu Balkana.

“Ovaj značajan projekat, koji je trajao 24 mjeseca, uspješno je realizovan u predviđenom roku, sa svim aktivnostima sprovedenim prema planu. Na samom početku projekta sprovedena je digitalizacija postojećeg stanja lokaliteta, čime je stvoren osnov za dalja istraživanja i kon-zervaciju. Arheološka istraživanja, koja su uslijedila, dala su izuzetne rezultate. Na temelju tih istraživanja, sprovedene su konzervatorske mjere na otkrivenim arhitektonskim ostacima, čime je omogućeno njihovo dugoročno očuvanje i zaštita” – kaže direktorica Polimskog muzeja.

O lokalitetu Tumbarice ima jako malo pisanih izvora, a utvrđenje je ugledalo svjetlost dana poslije tri kampanje arheoloških istraživanja 2007, 2019. i 2023. godine, vođene od strane Polimskog muzeja.

“Upravo sprovedena istraživanja dala su potvrdu o višeslojnosti lokaliteta, na kome se izdvajaju četiri takozvana kulturna sloja ili horizonta življenja, koja se mogu pratiti kroz pronađene artefakte i vidljive arhitektonske promjene na samom utvrđenju” – ističu arheolozi koji su radili istraživanja.

Prvom sloju, kako naglašavaju, periodu začetka života na ovom lokalitetu, pripada materijal koji se opredjeljuje u bronzano i gvozdeno doba.

“Drugom kulturnom sloju pripada materijal koji pripada takozvanom ilirsko-helenističkom periodu. Treći kulturni sloj pripada periodu rimske izgradnje utvrđenja u unutrašnjosti i na grani-cama provincije Prevalis. Četvrtom horizontu pripadaju građevinski radovi na obnovi utvrđenja koja pripada četvrtom vijeku n.e. Sve to ukazuje da Tubarice predstvaljaju nemjerljivo kulturno, istorijsko blago ovoga kraja koje treba da donese brojne benefite čitavoj opštini” – zaključak je ovog velikog prekograničnog projekta. Portal RTCG ranije je pisao o tome da su sva novija arheološka istraživanja u prostoru Polimlja, kao što su Tumbarice u Donjoj Ržanici, samo potvrdila ono što je ustanovljeno prije više od deset godina sa otkrićima u Petnjici i Bijelom Polju,  čime su pomjerena dotadašnja naučna saznanja o smjenivanju kultura na ovim prostorima.

RTCG

Obavještenje o kolačićima (cookies)

Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies) kako bi vam obezbjedio najbolje iskustvo korišćenja. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se čuvaju na vašem uređaju i pomažu nam da analiziramo saobraćaj, personalizujemo sadržaj i omogućimo funkcionalnosti kao što su prijavljivanje ili čuvanje postavki.