Ona se sredinom februara pisanim putem obratila premijeru, potpredsjedniku Vlade, ministru pravde i ministru finansija, ukazujući na potrebu za hitnim privremenim rješenjem. Da su zarade sudija nedopustivo niske, ukazale su i sudije Osnovnog suda u Podgorici, koje zahtijevaju da se taj problem što hitnije riješi.
Upitan da prokomentariše loš materijalni položaj sudija, predsjednik Udruženja sudija Crne Gore i predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić kazao je da je to udruženje dostavilo inicijativu Ministarstvu pravde da promptno djeluje.
– U ime Udruženja sudija Crne Gore, član sam radne grupe za izradu posebnog zakona koji bi regulisao pitanja zarada i drugih prava nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija. Radna grupa je do sada održala nekoliko sastanaka i mogu reći da smo, u načelu, usaglasili tekst, nadam se, budućeg predloga zakona. Međutim, poslednjih petnestak dana nijesmo imali sjednice radne grupe, iako je prethodno usvojen plan rada, na način da se sastanci radne grupe održavaju jednom nedjeljno, tj. svake srijede. Na izradi zakonskog teksta imamo podršku i Savjeta Evrope, u sklopu projekta Horizontal Facility za Zapadni Balkan HF 7 „Osnaživanje odgovornosti u pravosudnom sistemu i unapređenje prava žrtava u Crnoj Gori“, u okviru kojeg je angažovan internacionalni ekspert da bi pomogao radnoj grupi prilikom implementiranja međunarodnih standarda koji se tiču problematike koju bi trebalo da reguliše budući zakon. S obzirom na to da je već dostavio određeni materijal, nadam se da ćemo već sljedeće srijede nastaviti rad u okviru radne grupe – rekao je Pešić za „Dan“.
Dan