Kako bi se izbjegao dalji pad prihoda u turizmu, nadležni moraju prilagoditi cijene uslugama koje nude, riješiti probleme saobraćajne infrastrukture i poboljšati koordinaciju radova kako bi se omogućila veća mobilnost turista, ocijenio je u „Bojama jutra“ na programu TV Vijesti Ivo Županović, redovni profesor ekonomije i turizma.
„Trenutno se suočavamo s velikim problemima na Jadranskoj magistrali, jer je izuzetno teško stići do aerodroma. Neizvjesno je kakva će situacija biti za mjesec, dva ili tri“, istakao je Županović.
Brža primjena zakona o stalnim sezonskim radnicima je od suštinskog značaja, kao i hitno rješavanje zakupa plaža. Kašnjenja u tenderskim procedurama ugrožavaju pravovremeno otvaranje kupališta i drugih turističkih sadržaja, upozorava Sanja Marković, sekretarka Odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore.
Prema istraživanju Evropske komisije za turizam, 87 odsto turista odluku o destinaciji donosi na osnovu odnosa cijene i kvaliteta. Marković zato ističe da je turistički proizvod izuzetno osjetljiv na cijene i mora dugoročno i pažljivo da se planira.
„Troškovi u hotelskom sektoru značajno su porasli – prosječna bruto plata u oblasti smještaja i ishrane dostigla je 1.028 eura, što je 15 odsto više u odnosu na 2023. godinu. Pored toga, PDV na smještaj povećan je sa 7 odsto na 15 odsto, što dodatno opterećuje industriju. Turistički aranžmani već su prodati u oktobru i novembru, što otežava kasnije prilagođavanje cjenovne politike“, objašnjava Marković.
Stručnjaci upozoravaju da ukoliko se ne preduzmu hitne mjere, Crna Gora bi mogla izgubiti još veći broj turista u korist konkurentskih destinacija poput Hrvatske, Albanije, Grčke i Turske.
Izvor: Vijesti