Ekonomski razvoj i bolji standard građana, uz vladavinu prava i članstvo u EU, 44. Vlada postavila je kao ključne prioritete – poručuje ministarka javnih radova Majda Adžović, komentarišući Sporazum o saradnji između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Prema njenim riječima, potpisani sporazumi sa UAE stvaraju institucionalni okvir za ulaganja u različite sektore, uključujući turizam, energetiku, infrastrukturu i poljoprivredu. Adžović u intervjuu Pobjedi, ističe da će svi budući aranžmani sa investitorima biti predmet posebnih ugovora, uz zadržavanje vlasništva države nad zemljištem i punu transparentnost, jer će konačnu odluku donositi Skupština. Ona odbacuje tvrdnje o suspenziji zakonodavstva i naglašava da su svi dokumenti javni i u skladu sa propisima Crne Gore i EU.
POBJEDA: Šta bi Sporazum o saradnji između Vlade i UAE donio Crnoj Gori u ekonomskom smislu?
ADŽOVIĆ: Ekonomski razvoj i bolji standard građana, uz vladavinu prava i članstvo u EU, 44. Vlada postavila je kao ključne prioritete. U tom smislu, međudržavni sporazumi o ekonomskoj saradnji osnova su za investicije i konkretne projekte u različitim oblastima. Konkretno, sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisana su dva sporazuma – Sporazum o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoju nekretnina i njima se definiše da Vlada UAE stoji iza kompanija, koje bi u daljim pregovorima mogle da predlože određene projekte.
I najrazvijenije države svijeta bore se da osiguraju saradnju sa UAE i svima su poželjan partner, a kroz ove sporazume garantuje se kredibilnost investitora i dolazak u Crnu Goru samo onih najboljih. Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoju nekretnina omogućava da se osigura izgradnja dva velika turistička projekta, jedan na jugu i jedan na sjeveru države, koji bi potpuno promijenili sliku naše ekonomije – obogatili bi turističku ponudu, direktno doprinijeli ravnomjernom razvoju i pomogli prvenstveno lokalnim samoupravama i zajednici. Razvoj turizma je jedan od zajedničkih interesa, a prostora za saradnju je daleko više.
Kroz Sporazum o ekonomskoj saradnji stvoren je okvir za ulaganja u brojne druge oblasti poput energetike, industrije, bezbjednosti, telekomunikacija, infrastrukture, poljoprivrede, finansijske tehnologije. U planu je razrada pojedinačno svake od ovih oblasti, kako bismo ušli u veliki investicioni ciklus, neophodan za dalji ekonomski rast.
Dakle, sporazumi sa UAE isključivo su u korist svih građana Crne Gore, u skladu su sa nacionalnim zakonodavstvom i regulativom EU, a neutemeljene optužbe štete državi kao investicionoj destinaciji, kao i interesima stanovnika naše zemlje.
POBJEDA: Kakav će aranžman biti sa potencijalnim investitorom nakon što se usvoji Sporazum?
ADŽOVIĆ: Kao što sam prethodno navela, sporazumi su osnova za saradnju u različitim oblastima, dok bi svi detalji potencijalnog aranžmana sa investitorom bili predmet ugovora o konkretnom projektu. Važno je istaći da će, na osnovu zajednički identifikovanih projekata od strateškog značaja i javnog interesa, Vlada UAE predložiti investitore, i za njih garantovati, uz prethodnu saglasnost Vlade Crne Gore.
Svakako, ukoliko dođe do pregovora o zaključenju ugovora o investiciji, ova Vlada će zagovarati model zajedničkog ulaganja. Tako bi država u investiciju ušla sa ulogom u vidu zemljišta, koje ostaje svojina države, odnosno država bi imala svojstvo suinvestitora u projektu. Pored primarnog cilja da se investicija uspješno realizuje na dobrobit svih građana, interes države je da osigura svoje učešće i dodatne prihode kroz ovaj lukrativan posao. Važno je napomenuti da će, kao i u slučaju sporazuma, posljednju riječ o potencijalnom ugovoru za konkretnu investiciju dati poslanici u Skupštini Crne Gore, čime se obezbjeđuje potpuna transparentnost cijelog procesa.
POBJEDA