Pol Foli (Paul Foley), predstavnik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Odboru direktora Volija, u intervjuu za Bankar ukazao da Voli kontinuirano razvija nove koncepte prodavnica i unaprjeđuje saradnju sa lokalnim proizvođačima kako bi kupcima ponudio najsvježije proizvode i održao najniže i stabilne cijene.
– Najveći izazov na maloprodajnom tržištu nije konkurencija, već potreba da se cijela Crna Gora ujedini kako bi privukla i zadržala turiste, što je ključno za ekonomski rast – kazao je on.
–Kao predstavnik EBRD-a u Odboru direktora kompanije Voli, koja je Vaša uloga u strateškom razvoju Volija? Takođe, možete li podijeliti Vaš lični utisak o ovoj kompaniji?
Menadžerski tim koji je Voli izgradio od talentovanih lokalnih kadrova stalno razvija nove ideje kako bi stvorio dodatnu vrijednost za kupce, osigurao stabilno partnerstvo sa dobavljačima i poslovnim partnerima, te omogućio zaposlenima uzbudljivo radno okruženje za razvoj njihovih karijera. Zajedno sa kolegama iz Odbora razmatramo svaku od ovih ideja, finansiramo i podržavamo najbolje od njih. Vjerujem da smo kao odbor donijeli dobre odluke u posljednjih osam godina mog angažmana!
-Kako ocjenjujete trenutno stanje maloprodajnog tržišta u Crnoj Gori i koje smatrate da su najveće prilike i prijetnje za Voli u narednom periodu?
Maloprodajno tržište Crne Gore je stabilno i bilježi rast, iako ne tako dinamičan. Priroda tržišta je veoma orijentisana na ljetnju sezonu, ne samo zbog dolaska turista iz cijelog svijeta, već i zbog činjenice da značajan dio domicilnog stanovništva ostvaruje glavni godišnji prihod tokom tog perioda. Svi akteri u zemlji moraju raditi na stvaranju uslova koji će osigurati da Crna Gora zadrži i privuče turiste u konkurenciji sa susjednim zemljama. Najveća prijetnja našem poslovanju nisu novi ili postojeći konkurenti, već činjenica da se cijela zemlja ne ujedini kako bi stvorila jedno od najboljih turističkih iskustava u Evropi!
-Kako komentarišete aktuelna pitanja vezana za pozive NVO-a na bojkot trgovačkih lanaca u Crnoj Gori i širem regionu?
To je kao da pucate sebi u nogu! Cijene u Voliju su najpovoljnije na tržištu – da nijesu, ne bismo bili tržišni lider! Ova industrija je previše konkurentna za bilo koji drugačiji ishod. Zašto bi iko tražio od građana da idu i plaćaju više? To je apsurd! (I većina građana to ne podržava jer su dovoljno mudri da donesu svoje odluke!)
-Koje korake Voli preduzima kako bi odgovorio na zabrinutost potrošača u vezi sa cijenama i kako planirate balansirati potrebu potrošača za nižim cijenama sa podrškom domaćim proizvođačima?
Koraci koje preduzimamo su zapravo dio načina na koji svaki uspješan trgovinski lanac funkcioniše. U proteklih pet godina dogodili su se veliki globalni izazovi – pandemija, ratovi, inflacija – dok se crnogorska ekonomija trudi da standard građana približi evropskom nivou. Rezultat je da je hrana svuda znatno skuplja nego 2020. godine! Voli konstantno “forsira” sve svoje dobavljače, bilo da su iz Crne Gore ili inostranstva (jer zemlja uvozi 60% hrane koju konzumira), da poboljšaju produktivnost i smanje troškove rada, energije i drugih inputa. Sve uštede prenosimo na potrošače – jer ako to ne uradimo, a konkurenti uspiju, kupci će jednostavno otići drugdje! Za sada se čini da uspijevamo u ovom izazovu, ali ne smijemo se opustiti!
Bankar