Za veći dio poslanika opozicije, kojima je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić 3. februara izrekao kaznu od 15 dana udaljavanja sa zasijedanja u plenumu, ova diskvalifikacija iz učešća u parlamentarnom životu bliži se kraju. Zvanično, ostao je još samo jedan dan zasijedanja nakon kojeg mogu bez ograničenja da se vrate u svoje klupe. No, ostaje otvoreno pitanje da li će do toga uopšte doći, s obzirom na to da se opozicionari već dva i po mjeseca nijesu pojavljivali ni na sjednicama odbora, niti na glasanjima u Skupštini.
Vladajuće partije iskoristile su njihovo odsustvo da donesu mnoge značajne odluke, pa čak i zakone koji mogu imati negativne posljedice po ulazak Crne Gore u Evropsku uniju.
Poslanik Socijaldemokrata i Evropskog saveza Nikola Zirojević kazao je za Pobjedu da postoji ideja o povratku opozicije u najviši zakonodavni dom.
– Lično sam jedan od zagovornika ideje da bi opozicija trebalo da se vrati na zasijedanja skupštinskih odbora, iz prostog razloga što ti odbori inače funkcionišu tako kako funkcionišu. Oni su prilika da damo kritičke osvrte na mnoga zakonska rješenja koja su u prethodnom periodu, čini mi se, prošla bez ozbiljnije kritike i, takoreći, „ispod radara“ – ukazuje on.
To ilustruje činjenicama da su, u odbranu predloženih dokumenata i akata, govorili i oni kojih obično „nigdje nema“.
– Mnoge koleginice i kolege iz vladajućih partija, kojima nijesmo imali priliku da čujemo glas na plenarnim zasijedanjima i na većini odbora kada je opozicija bila u parlamentu, sada su počeli prilično kritički, žustro i kuražno da se odnose prema opoziciji, pravo znajući da nema nikoga da im odgovori – dodaje poslanik SD.
Ovaj zagovornik ideje da pozicija ponovo učestvuje u radu skupštinskih radnih tijela, zato smatra opravdanim ovakav potez koji predlaže.
– Sada se razmatra ta ideja povratka na sjednice odbore, za koju mislim da bi bila dobra – pojašnjava on.
Ako ova ideja zaista zaživi, ostaje još jedna ne manje važna odluka koja se odnosi na povratak opozicije u plenum.
– To ipak mora biti proizvod razgovora i pregovora u onom smislu u kojem smo ih već vidjeli – kazao je Zirojević za Pobjedu.
Takođe je precizirao da će odluka o tome biti donesena na sastanku, čiji se nastavak očekuje, a koji su 24. februara započeli predsjednici opozicionih SD-a Damir Šehović i Demokratske partije socijalista Danijel Živković, zatim premijer Milojko Spajić i šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler.
– Naši zahtjevi su jasni. Prvo – traženje mišljenja Venecijanske komisije povodom neustavnog prekida mandata sutkinji Dragani Đuranović. Drugo je, svakako, obavezivanje premijera da se teme koje dijele i polarizuju crnogorsko društvo – poput izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu, tj. dvojnog državljanstva – moraju u potpunosti eliminisati iz političkog života Crne Gore do momenta dok ova država ne postane članica EU – izričit je ovaj poslanik opozicije.
Po njemu, to je jedini način da se pokaže da se političari zalažu za evropski put Crne Gore.
Pobjeda