Autor: KMG
Peking je ovih dana dočekao veliki talas američkih političkih i poslovnih ličnosti. Ova pojava je prilično neobična s obzirom na to da su SAD nedavno pokrenule trgovinski rat protiv cijelog svijeta i zaprijetile da će početkom sljedećeg mjeseca primijeniti „recipročne carine”.
Kao prvi političar koji je posjetio Kinu otkako je nova američka vlada preuzela dužnost, posjeta republikanskog senatora Stiva Dejnsa Kini je privukla veliku pažnju. Dejns ima bliske odnose sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom. Radio je kao viši izvršni direktor američke kompanije u Kini 1990-ih i poznat je kao „rijetki američki političar sa poslovnim iskustvom u Kini“. Istovremeno, on je i učestvovao u ekonomskim i trgovinskim konsultacijama Kine i SAD-a tokom Trampovog prvog mandata. Sada kada su Sjedinjene Države ponovo uvele dodatne carine Kini, posjetu Dejnsa Kini u ovom trenutku spoljni svijet vidi kao najnoviji potez Kine i Sjedinjenih Država da održe komunikaciju.
Na sastanku sa Dejnsom i njegovom delegacijom, kineski visoki zvaničnici su iznijeli iskren i jasan stav: što je više poteškoća u kinesko-američkim odnosima, više moramo da štitimo i učvrstimo osnovu kinesko-američke ekonomske i trgovinske saradnje, te da stalno ubrizgavamo stabilnost u odnose između dvije zemlje. Nema pobjednika u trgovinskom ratu. Nijedna zemlja nikada nije postigla razvoj i prosperitet uvođenjem carina …
Ovo ne samo da upozorava SAD da ne eskaliraju trgovinski rat, već i ponavlja obostrano korisnu prirodu kinesko-američkih ekonomskih i trgovinskih odnosa i pruža fundamentalno rješenje za ekonomska i trgovinska pitanja između dvije zemlje.
Gotovo istovremeno sa Dejnsom, u Peking su došli i šefovi mnogih poznatih američkih kompanija kao što su Ilaj Lili end kompani, Kualkom, Epl, Blekston, Fediks itd… Kako američka vlada eskalira globalni trgovinski rat, mnoge velike američke kompanije su prevazišle prepreke i posjetile Kinu, što samo pokazuje da snažno podržavaju koncept otvorene globalne trgovine i da se nadaju da se ukupna situacija kinesko-američke ekonomske i trgovinske saradnje može stabilizovati.
Što je još važnije, niz velikih politika koje je kineska vlada nedavno uvela u cilju proširenja otvaranja i privlačenja stranih investicija uvjerio je američke kompanije da se dugoročni pozitivni temelji kineskog ekonomskog razvoja nisu promijenili i da će ulaganje u Kinu i produbljivanje njihovih korijena u Kini donijeti ogromne dividende.
Kako američke kompanije posjećuju Kinu, u Sjedinjenim Državama sve je više razmišljanja i kritika o pogrešnoj ekonomskoj politici Bijele kuće. Razlog tome je jednostavan. Iako SAD još nisu iskoristile sve svoje „tarifno oružje“, „unutrašnje povrede“ koje je pretrpjela američka ekonomija postaju sve očiglednije.
Analitičari smatraju da američki trgovinski rat pokrenut pod zastavom „ekonomskog nacionalizma“ neće suštinski preokrenuti trgovinsku neravnotežu SAD-a i promovisati povratak proizvodnje, već će povećati rizik od ekonomske stagflacije i teškoće za život ljudi u Sjedinjenim Državama, što će dovesti do izolacije SAD-a u međunarodnoj areni.
Mediabiro