Na inicijativu Predsjednika Crne Gore i Evropskog reda vinskih vitezova, Legatura Crna Gora danas je potpisana Deklaracija o proglašenju Međunarodnog dana kratošije.
Deklaraciju su potpisali Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, Prvi prokonzul Evropskog reda vinskih vitezova, Legatura Crna Gora Ljubiša Krgović, ministar finansija Novica Vuković, ministarka kulture i medija Tamara Vujović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, predsjednica Privredne komore Crne Gore Nina Drakić, predstavnik kompanije “ 13 jul Plantaže” Nikola Tripković, predstavnica Udruženja somelijera Crne Gore Danijela Radeč, kao i predstavnik Udruženja vinogradara i vinara Crne Gore Rade Rajković.
Predsjednik Milatović je istakao da današnji događaj predstavlja prvi korak ka okupljanju svih društvenih aktera oko ideje da Crna Gora bude prepoznata kao zemlja vina.
„Crnoj Gori su potrebne ideje poput ove, jer uključuju teme koje nas spajaju. Neophodan je zajednički doprinos svih društvenih činilaca i donosilaca odluka, jer samo udruženim snagama možemo Crnu Goru ponovo pozicionirati kao zemlju vina, ali i obnoviti stare tradicije, unaprijediti kvalitet i prepoznatljivost crnogorskih vina, te ih plasirati na domaće i međunarodno tržište kao autentičan proizvod naše zemlje,“ naveo je predsjednik Milatović.
Potpisnici Deklaracije predložili su 24. april kao naprikladniji datum za obilježavanje ovog dana, kao izraz posvećenosti očuvanju, proučavanju i promociji kratošije kao crnogorske autohtone sorte vinove loze.
“Deklaracija je potpisana sa ciljem da svi zajedno radimo na promovisanju i očuvanju ove najstarije sorte vinove loze u Crnoj Gori, ali i očuvanju genetskog nasljeđa vinove loze u Crnoj Gori sve u cilju pozicioniranja naše zemlje kao kvalitetne vinske destinacije na vinskoj mapi Evrope i šire,” navela je prof. dr Vesna Maraš, redovna profesorica na Univerzitetu Crne Gore i članica reda vitezova OEVE, Legatura Crna Gora.
Maraš je ovom prilikom podsjetila prisutne na značaj ove sorte i ukazala na rezultate rada na utvrđivanju genetskog nasljeđa vinove loze.
“Još od Budvanskog statuta iz 14. vijeka kada se po prvi put pominje ime sorte Kratošije, pa sve do današnjeg dana Kratošija je zaista zauzimala posebno mjesto u crnogorskom vinogradarstvu i vinarstvu. Sorta Kratošija se u Italiji gaji pod imenom Primitivo, a u Kaliforniji Zinfandel, ali ipak najstariji pisani trag o toj sorti datira iz Crne Gore. Čak 29 poglavlja Budvanskog statuta je posvećeno gajenju vinove loze i vinu, a u srednjovjekovnom Statutu grada Kotora čak 71 poglavlje tretira problematiku grožđa i vina. To potvrđuje da su gajenje vinove loze i proizvodnja vina u Crnoj Gori vijekovima bili sastavni dio kulture, tradicije, istorije, vjere, religije i običaja u Cnoj Gori,” navela je ona.
Aktivnosti Evropskog reda vinskih vitezova, Legatura Crna Gora su usmjerene na promociju Crne Gore kao kvalitetne vinske destinacije. Sljedeći korak na tom putu je i svečano obilježavanje Međunarodnog dana kratošije koje će se održati 24. aprila u Vili Gorica, pod pokroviteljstvom Predsjednika Crne Gore, a u organizaciji Evropskog reda vinskih vitezova OEVE, Legatura Crna Gora, u saradnji sa kompanijom „13. jul Plantaže“ AD i Biotehničkim fakultetom, Univerziteta Crne Gore.
“Osim ljudi iz političkog života naše zemlje tu će biti i vinski novinari i profesori iz regiona. Cilj nam je da etabliramo taj datum kao Međunarodni dan kratošije. Čućemo i dva predavanja o značaju sorte Kratošije za crnogorsko vinogradarsko nasljeđe imajući u vidu da je to najstarija sorta koja ima 20 potomaka u Crnoj Gori. Svi ti rezultati pokazuju da se Crna Gora može smatrati najboljim kandidatom za porijeklo te sorte,” navela je Maraš.