Oko 2,9 miliona recepata za lijek izdato je u 55 državnih apoteka u prošloj godini, što je za oko 100.000 više u odnosu na 2023.
To pokazuju podaci “Montefarma”, dostavljeni na upit “Vijestima”.
“Na osnovu podataka iz informacionog sistema, u 2024. u našim apotekama izdato je 2.915.050 recepata u vrijednosti od 73.929.373,48 eura. Poređenja radi, u 2023. godini izdato je 2.814.317 recepata u vrijednosti od 64.136.017,52 eura. Dakle, građanima smo u 2024. godini u odnosu na 2023. izdali oko 100.000 više recepata, čija je vrijednost bila za oko 10 miliona veća”, navodi se u odgovoru “Montefarma”.
U ovoj ustanovi tvrde da su državne apoteke dobro snabdjevene i trenutno nemaju dužih zastoja u nabavci i distribuciji ljekova sa Liste.
“Duži diskontinuitet podrazumijeva nestašice lijeka od preko mjesec dana i one nastaju najčešće zbog problema u proizvodnji, što se povremeno dešava, a na šta ‘Montefarm’ nema mogućnost da utiče. Po prijemu ovakvih obavještenja od proizvođača, istog dana informišemo nadležne institucije i ustanove koje snabdijevamo”, kazali su iz ove ustanove.
Iz “Montefarma” su podsjetili da ljekove nabavljaju u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, gdje koriste sve zakonom dozvoljene mehanizme i eventualnu dostupnost paralela na tržištu, kako bi u najkraćem mogućem periodu prevazišli prekid u snabdijevanju i omogućili nesmetano liječenje pacijenata.
“S obzirom na to da se na Listi nalazi oko 1.600 ljekova različitih jačina i farmaceutskih oblika, te da pored naših 55 apoteka snabdijevamo sve javne zdravstvene ustanove, prekidi u snabdijevanju na godišnjem se rijetko dešavaju i rješavaju u roku od nekoliko dana”, navode iz “Montefarma”.
Kažu da se posebne nabavke sprovode za medikamente za liječenje rijetkih i teških oboljenja na osnovu odobrenja komisija Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje.
“Nakon prispijeća odobrenja koje Ministarstvo ili Fond upute ‘Montefarmu’, da se određenom pacijentu, za period naveden u dokumentu, izvrši nabavka lijeka, istog dana se stupa u kontakt sa ovlašćenim dobavljačem i terapija obezbijedi u najkraćem mogućem roku, u zavisnosti od dostupnosti lijeka na našem tržištu. Uglavnom se veoma brzo izvrši ovakva vrsta nabavke, jedino je moguće čekanje ukoliko se radi o lijeku koji se prvi put odobrava pacijentu ili izuzetno rijetkom oboljenju gdje je u pitanju prvi slučaj obolijevanja u Crnoj Gori”, istakli su iz “Montefarma”.
Pojašnjavaju da su takvi slučajevi rijetki i da se na isporuku čega svega nekoliko dana od početka liječenja.
Vijesti