Podgorica – Bivši vlasnik kompanije BEMAX i aktuelni predsjednik Odbora direktora, Veselin Kovačević, reagovao je povodom navoda potpredsjednika Vlade Crne Gore Moma Koprivice o navodnom poreskom dugu ove građevinske firme, ocjenjujući ih kao “jeftini politički spin” i “pokušaj predizbornog profita zasnovan na neistinitim interpretacijama”.
Kovačević tvrdi da je riječ o “klasičnom primjeru instrumentalizacije državne funkcije” i da je jedini motiv napada na BEMAX pokušaj popravljanja “jednocifrenog rejtinga Demokrata u Nikšiću sa dodatnih 200 glasova”.
“BEMAX poslovao u skladu sa zakonima”
U reagovanju, Kovačević ističe da BEMAX nikada nije izbjegavao poreske obaveze i da su sve poslovne radnje, uključujući prodaju vlasničkog udjela, sprovedene potpuno u skladu sa tada važećim zakonima Crne Gore. Napominje da u trenutku zaključenja ugovora nijedna nadležna institucija nije ukazala na bilo kakve nepravilnosti, te da je kompanija iskoristila zakonsko pravo da se žali nadležnom sudu, koji je jedini ovlašćen da donese konačnu odluku.
“Danas sam ja ‘dužnik’, sjutra je to kompanija. Sve zavisi kako bolje zvuči za politički napad”, poručio je Kovačević.
Evropski propisi i Ustav na strani privatne svojine
Kovačević podsjeća da je pravo na raspolaganje privatnom imovinom zagarantovano Članom 1 Prvog protokola uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, kao i praksom Evropskog suda za ljudska prava. “Nijedna državna institucija nema pravo da arbitrira o ‘pravičnosti’ cijene po kojoj sam prodao firmu. BEMAX je bio moja imovina, i imao sam pravo da njime raspolažem u skladu sa zakonom i poslovnim interesima”, istakao je on.
Protiv retroaktivnih poreskih tumačenja
Kao posebno problematičan, Kovačević ističe pokušaj retroaktivnog nametanja poreskih obaveza, navodeći da je Poreska uprava rješenje donijela tek u januaru 2025, iako je prodaja BEMAX-a obavljena ranije, bez konstatovanih nepravilnosti u tom trenutku.
Pozivajući se na predmet “M.A. protiv Finske” pred ESLJP-om, Kovačević tvrdi da je ovakav postupak protivustavan i protivpravan, te da urušava pravnu sigurnost i poslovni ambijent.
Ekonomska sloboda i tržište su zaštićeni principi
“U tržišnim ekonomijama, cijena između dvije strane je stvar njihovog dogovora. Država nema ovlašćenje da ocjenjuje je li neka privatna transakcija ‘pravična’, jer bi to značilo kraj ekonomske slobode”, rekao je Kovačević. On podsjeća da je i država u više navrata prodavala državna preduzeća ispod knjigovodstvene vrijednosti, bez političkih osuda.
U završnici obraćanja, Kovačević podsjeća da je BEMAX uvijek bio na Bijeloj listi Poreske uprave, da je poslovao transparentno i zakonito, da je zapošljavao stotine radnika i da nikada nije koristio državne subvencije.
“Napad na BEMAX je napad na jednu od rijetkih domaćih kompanija koja je izrasla bez pomoći države. Ovo nije pravno pitanje, već medijska konstrukcija sa političkom pozadinom”, zaključuje Kovačević.
Koprivica: Bemax će državi uplatiti ukupno 28,4 miliona eura