Finansijski savjetnik i kandidat za člana Fiskalnog savjeta Stevan Gajević kaže da strani državljani koji imaju stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori znatno pozitivno utiču na budžet Crne Gore.
Gajević je u intervjuu za „Dan“ istakao da, kada su finansije u pitanju, ne treba razdvajati strance od domaćih privrednika.
– Na prikupljenim porezima, plaćenim akcizama, porezima na nepokretnost, taksama… apsolutno ne piše ko ih je platio, ali, moramo biti svjesni da stranci ne uzrokuju naše probleme, oni dolaze u biznis ambijent koji mi kreiramo, bore se sa barijerama koje mi postavljamo – naglašava Gajević.
Početkom 2024. godine, prema zvaničnim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, preko 96.000 stranaca imalo je odobren privremeni ili stalni boravak u Crnoj Gori. To čini oko 15 odsto ukupnog stanovništva Crne Gore, kojeg je, prema popisu iz 2023, približno 633.000.
• Koliki je stvarni fiskalni doprinos stranih državljana sa stalnim i privremenim boravkom u Crnoj Gori kroz poreze, doprinose i potrošnju, i kako se to odražava na javne finansije države?
– Kada je u pitanju fiskalni prihod, odnosno doprinos, sa aspekta struke apsolutno je pogrešno govoriti o stranim i domaćim građanima. Na prikupljenim porezima, plaćenim akcizama, porezima na nepokretnost, taksama… apsolutno ne piše ko ih je platio. Ipak, sa aspekta ekonomske analize i demografskih tokova, apsolutno možemo da govorimo o uticaju stranih državljana koji imaju stalni ili privremeni boravak. Svakako, ja sam kao konsultant imao zadovoljstvo da poslujem sa velikim brojem stranih državljana. Svi ti ljudi, ma odakle da dolaze, donose sa sobom neke navike poslovanja i ponašanja koje na neki način oplemenjuju naš kako poslovni, tako i sveukupni društveni identitet. Generalno, smatram da je uticaj stranaca na fiskalne prihode veoma povoljan, a da ne kažem da se njihovo poslovanje znatno osjeća na državnoj kasi. U konkretnom, mi smo u posljednjih 15 godina, a naročito do 2022. godine, pa i kasnije, imali najistaknutije investicije od građana bivšeg Sovjetskog Saveza, najčešće Rusije ili Ukrajine. Oni su po pravilu najviše investirali u nekretnine, turizam i ugostiteljstvo, a same investicije su se karakterisale izuzetnim nivoom i kvalitetom usluga, te srazmjerno visokim ulaganjima. Shodno tome, i prihodi države u tom periodu bili su značajni.