Đaković: Dugoročno rješenje za stabilizaciju cijena je formiranje robnih rezervi

Dugoročno održivo rješenje za rast i za stabilizaciju cijena u Crnoj Gori je formiranje robnih rezeri. Nakon što je Vlada Crna Gore najavila da će osnovati državno preduzeće koje će biti zaduženo za robne rezerve, ali i za direktnu dostavu građanima, još uvijek se ne zna kada će ono biti formirano. Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove za Gradsku poručuju da je formiranje robnih rezervi neminovnost, posebno usled događaja i nestabilnosti na globalnom nivou.

Crna Gora od 25. decembra 2003. godine nema robne rezerve. Tadašnja Vlada je utvrdila da one nisu komercijalne i da ih treba ukinuti. Po riječima direktora Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimira Đakovića, Crna Gora je trebala da zadrži sisteme koji bi obezbijedili stabilnost tržišta u kriznim situacijama. Iako je mišljenja da ne treba stvarati paniku i pripremati se za apokaliptične scenarije, poručuje da je jasno da bi formiranje robnih rezervi bilo korisno.

„Ja nisam pristalica za to da se mi pripremamo na neku veliku muku i katastrofu da neće biti hrane itd. Međum robne rezerve su uvijek zgodne kada  je potrebno intervenisati na tržištu ukoliko skok cijene nekog prehrambenog proizvoda bude enorman, tako da valjalo bi ili u saradnji sa privatnim sektorom ili da država sama formira određene robne rezerve“, kazao je Đaković.

Kako objašnjava Đaković, odluka je sada na Ministarstvu poljoprivrede. Vjeruje da su ozbiljno pristupili rješavanju ovog problema.

„Donosi se i zakon o tržištu, trenutno je u nacrtu i vrlo brzo će biti na skupštinskoj raspravi, koji će predvidjeti kako da se pomogne proizvođačima, naročito našim lokalnim u trenutku kada bi neki proizvod bio u višku ili manku na našem tržištu, naravno naš segment je da obezbijedimo da taj proizvod bude bezbjedan odnosno za naše stanovnike, ali sa stanovišta kreatora politike mislim da je formiranje robnih rezervi neminovnost“, poručio je on.

Po riječima Đakovića poslednji događaji na globalnom nivou su nas naučili da moramo imati zalihe.

„Gledali ste u prethodnom periodu skakala je cijena ulja sa 1,20 na 2,50 ili cijena brasna sa 39 centi na 69 bukvlno su neke cijene isle i preko 100 odsto, tako da više bi to bilo namijenjeno nekim intervencijama na tržištu jer skok goriva uslov je skok cijene hljeba“, ističe Đaković.

Očekivano formiranje odgovarajuće državne institucije i zakonske regulative trebalo bi da doprinese stabilizaciji tržišta, kao i efikasnijem odgovoru na potencijalne ekonomske krize u budućnosti, zaključio je Đaković.

Izvor: Gradski.me

Obavještenje o kolačićima (cookies)

Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies) kako bi vam obezbjedio najbolje iskustvo korišćenja. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se čuvaju na vašem uređaju i pomažu nam da analiziramo saobraćaj, personalizujemo sadržaj i omogućimo funkcionalnosti kao što su prijavljivanje ili čuvanje postavki.