Svima je poznato da su zatvorenici stupili u vrstu protesta ili štrajka, a razlog za to nisu uslovi kakvi postoje u ustanovi za izvršenje krivičnih sankcija. Glavni razlog za štrajk je kako se u odnosu prema njima vode sudski postupci, rekao je advokat Zdravko Begović u Jutarnjem programu Gradske TV. Član NVO “Juventas”, Jovan Bojović je kazao da postupci jako dugo traju, te da to povlači za sobom dugo trajanje pritvora, što samo po sebi stvara atmosferu prebukiranosti crnogorskih zatvora.
Podsjećamo, pritvorenici u Istražnom zatvoru su stupili u štrajk 9. aprila, izražavajući na taj način nezadovoljstvo uslovima u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
„Oni smatraju da su povrijeđena njihova elementarna, zakonska, Ustavna i konvencijska prava, kao i da im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje u razumnom roku. Zatvorenici smatraju da su previše u pritvoru, kao i da se ne primjenjuju alternativne mjere, te da je instutit jemstva potpuno stavljen u stranu. To je bio glavni razlog zbog kog oni danas stupaju u štrajk“, kazao je Begović.
On navodi da su pritvorenici svjesni su činjenice da su uslovi u UIKS-u vrlo loši, ali su i pored toga svjesni da se to ne može primijenjiti preko noći.
„Svakog dana sam sa tim ljudima i nije im nimalo lako. Svakog dana čujemo da je pretpostavka nevinosti koja je garantovana svim zakonskim procedurama „bačena pod noge“. Oni se definitivno doživljavaju kao lica koja su kažnjena, a ne kao lica protiv kojih se vode krivični postupci. Zamislite da lice koje se nalazi u pritvoru dvije godine i šest, sedam mjeseci, a još nije iznijelo odbranu pred prvostepenim sudom“, rekao je Begović
Kako Begović navodi, zakon je izričit da u roku od tri godine prvostepena presuda mora biti donešena ili moraju biti pušteni da se brane sa slobode.
„Stvara se slika da mi, kao advokati, zajedno sa okrivljenima pokušavamo doći do tog roka, kako bi oni izašli iz pritvora, ali to nije tako. Velika većina njih je u pritvoru dvije i po godine, a suđenja nisu ni počela. Kad dođe rok od mjesec i po ili dva pred istek roka od tri godine, napravi se ambijent u kome se preko noći završiti, a advokati se okrivljuju zašto ti procesi toliko traju. To je suština njihovog problema, protesta, obustave. Smatraju da su im drastično prekršena prava i da taj pritvor koji traje dvije, tri godine, a ne mijenja se alternativnim sredstvima. Sve to dovodi do mučne situacija i problema koji se akumulira u zatvoru, što dovodi do fatalnih i tragičnih posljedica“, rekao je on tokom gostovanja na Jutarnjem programu Gradske TV.
Begović je rekao da se on sjeća zgrade UIKS-a, još od prije 30 godina, kada je u njoj bilo 50-60 ljudi, te da danas imamo situaciji da se u Istražnom zatvoru nalazi blizu 600 pritvorenika.
„Zamislite ambijent u kome je u sobi 15, 20 kvadrata 9-10 pritvorenika, ako spavaju u krevetima sa tri sprata, ako se u tim prostorijama kuva, ako imaju jedan toalet, uz sve to što ih čeka u sudskim postupcima i šta doživljavaju. To je zaista nehuman odnos. Uprava zatvora čini sve šta je moguće da u tom ambijentu učini sve da njima bude lakše.. Nužno je proširiti kapacitete zatvora ili izgraditi novi“, zaključio je advokat Begović.
Predstavnik NVO „Juventas“, Jovan Bojović je rekao da konstantno potrebu za političkim nadgornjavanjem u odnosu na preuzimanjem rezultata pravosudnih institucija.
„Zgrada Istražnog zatvora ima kapacitete od 300 mjesta, a 2023. godine smo imali 1023 lica, od toga 436 u pritvoru, što je 42 odsto zatvorske populacije. Na kraju 2022. broj pritvorenih lica je bio 370-400, 2024. godine broj je išao i do 600 pritvorenih lica. Za dvije godine se broj lica povećao za 40 odsto“, naveo je Bojović.
Kako kaže predstavnik NVO „Juventas“, trenutno je trećina pritvorenik lica u štrajku.
„Samo mjesec dana prije toga imali smo pokušaj samoubistva, a dva mjeseca prije imali smo samoubistvo. Mi smo prema izvještaju Savjeta Evrope zemlja koja ima visoku stopu samoubistava u odnosu prema licima koja se nalaze u zatvorima“, kazao je on.
Bojović je zaključio da treba spriječiti sve moguće posljedice koje mogu nastati, a i da je potrebno da što prije pokušamo da riješimo ove koje su nastale.
Izvor: Gradski.me