Crna Gora ulazi u novu fazu energetske tranzicije kroz pripremu javnog poziva za 3D istraživanje podmorja, izjavio je ministar rudarstva, nafte i gasa, Admir Šahmanović u razgovoru za Ecoportal. Cilj ovog projekta je povećanje znanja o potencijalnim ugljovodoničnim resursima, s posebnim fokusom na prirodni gas, koji bi mogao otvoriti vrata razvoju nove industrije.
– Crna Gora ima značajan potencijal u Jadranskom moru, a dodatna istraživanja mogla bi otkriti značajne rezerve prirodnog gasa. Ovo ima strateški značaj za diversifikaciju ekonomije, otvaranje novih radnih mjesta i ostvarivanje energetske nezavisnosti – istakao je Šahmanović.
Projekat istraživanja podmorja dio je šire energetske strategije usklađene s ciljevima Evropske unije za tranziciju ka zelenijoj energiji do 2050. godine. Prema Šahmanoviću, istraživanja bi mogla poslužiti i kao temelj za razvoj ključne infrastrukture poput Jadransko-jonskog gasovoda (IAP), koji bi povezao Crnu Goru sa evropskim gasnim koridorima.
– Gasovod IAP smanjuje zavisnost od jednog dobavljača i otvara put tranziciji ka ekološki prihvatljivim energentima, poput vodonika. Ovim bi Crna Gora postala lider u regionalnoj energetskoj tranziciji – kazao je ministar.
Višestruke koristi za građane
Pronalazak i valorizacija resursa donijeli bi značajne benefite za građane. Direktna korist bila bi otvaranje novih radnih mjesta i povećanje državnih prihoda kroz tranzitne takse i eksploataciju resursa. Time bi se osigurala ulaganja u obrazovanje, zdravstvo i infrastrukturu, dok bi stabilno snabdijevanje energijom smanjilo oscilacije cijena i obezbijedilo dostupnost energenata.
– Građani bi uživali u zdravijem životnom okruženju, manjem karbonskom otisku i višem kvalitetu života. Prirodni gas je ekološki prihvatljivije gorivo, s emisijama upola manjim od konvencionalnih fosilnih goriva – naglasio je Šahmanović.
Modernizacija naftnih rezervoara u Baru
Pored istraživanja podmorja, Crna Gora ulaže u adaptaciju ključne energetske infrastrukture. Ministarstvo je u decembru raspisalo javnu nabavku za modernizaciju naftnih rezervoara R-11, R-12 i R-18 na Terminalu u Baru. Projekat vrijedan 1,8 miliona eura, uz podršku Evropske komisije, planira završetak radova za devet mjeseci.
– Ova investicija omogućava formiranje zakonski predviđenih tromjesečnih rezervi naftnih derivata i usklađivanje sa obavezama iz pregovaračkog poglavlja 15 – Energetika. Time jačamo energetsku sigurnost i položaj Crne Gore kao pouzdanog partnera Evropske unije – zaključio je Šahmanović.
Ovim koracima, Crna Gora potvrđuje svoju posvećenost energetskoj tranziciji i održivoj budućnosti.