Ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) građani su se okupili povodom tragedije u kojoj je 1. januara u Prijestonici ubijeno 12 osoba, a ranjene četiri. Okupljeni su skandirali “ostavke, ostavke”. Poručili su i da žele da odaju poštu stradalima u Medovini jer ih, kako je rekla jedna učesnica protesta, nijesu zaboravili. Poručili su da smatraju da su ostavke čelnika bezbjednosnog sektora “moralni čin”.
Organizatori protesta su neformalna grupa studenata “Kamo sjutra”, koji su kazali da iza njih ne stoji nijedna politička partija i da nije posrijedi politički,već građanski skup. Oni su nedavno objavili spisak zahtjeva za čelnike bezbjednosnog sektora.
U prvom zahtjevu zatražena je ostavka ministra unutrašnih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
“Ostavka je moralni čin i simboličan gest koji vraća povjerenje građana u vlast i kojom se pokazuje spremnost da se preuzme odgovornost”, navode organizatori protesta.
Nakon održane dvanaestominutne tišine, javnosti se obratio student Milo Perović.
“Mi smo neformalna grupa studenata, nijesmo u dilu s bilo kojom političkom partijom i bitno nam je da to znate. Bezbjednosni sektor je duboko zakazao i pokazao velike propuste, ostavka je moralan i simboličan čin. Odgovornost se traži zbog gubitka života”, poručio je on.
Među ključnim zahtjevima okupljenih ispred MUP-a su i zahtjev za demilitarilizacija društva, odnosno oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja.
Traže i revidiranje dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz policijsku provjeru onih koji posjeduju oružje i kroz ozbiljne, a ne samo fomalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou.
Treći zahtjev je uspostavljanje policije u zajednici i promjena pristupa policije prema građanima i građankama, a četvrti zahtjev povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovnim i srednjim školama.
„Uz ove zahtjeve, pridružujemo se i zahtjevima postavljenim od strane Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava, a to su: Proglasiti moratorijum na izdavanje dozvola za posjedovanje oružja do izmjene Zakona o oružju. Onemogućiti zakonitu kupovinu oružja bez prethodne dozvole za držanje oružja“, poručuju organizatori protesta.
Među zahtjevima biće i pooštravanje uslova za posjedovanje lovačkog oružja, kao i snažnije kontrole streljačkih klubova koji građanima izdaju članske karte i fiktivne potvrde samo da bi lakše dobili dozvolu za nošenje oružja
„Uvesti visok mjesečni porez na posjedovanje i držanje oružja“, takođe je jedan od zahtjeva.
Ranije danas, u 17 sati i 26 minuta, građani Cetinja okupili su se istim povodom kod spomenika Lovćenska vila. Oni su, ćutanjem od 12 minuta, odali poštu tragično stradalim sugrađanima. Okupljanja je bilo i na Žabljaku gdje su građani, takođe tišinom, odali poštu nevino stradalim Cetinjanima.