Govoreći iz ugla odlazećeg ministra energetike, Mujović je saopštio da je ukupne negativne efekte višemjesečnog isključenja Termoelektrane Pljevlja u 2025. godini zbog ekološke rekonstrukcije, na nivou EPCG grupe teško procijeniti. On očekuje da isključivanje Termoelektrane u narednoj godini prouzrokuje negativan poslovni rezultat državnog energetskog preduzeća Elektroprivrede za 2025. godinu.
Mujović je najavio da će EPCG ovu poslovnu godinu završiti u plusu uprkos veoma lošoj hidrologiji. On je naveo da je EPCG uspjela da u posljednja tri mjeseca ove godine optimizacijom svoje proizvodnje obezbijedi plus u trgovanju električnom energijom od preko 40 miliona eura, što će za posljedicu imati pozitivan poslovni rezultat od preko deset miliona eura, što je, kako je kazao, u ovakvoj godini ravno podvigu.
Odlazeći ministar je istakao da je rad Termoelektrane Pljevlja veoma bitan za Crnu Goru u narednom periodu i da nam je potrebno najmanje 15-ak godina da sprovedemo pravednu energetsku tranziciju i isključimo Termoelektranu iz pogona. On se nada da će Energetska zajednica imati razumijevanja za naš status i da ćemo pronaći adekvatne mehanizme da ostvarimo zacrtano, a opet i da ne derogiramo nastojanja da Evropa bude prvi karbon neutralni kontinent do 2050. godine.
POBJEDA: Koji su Vaši glavni ciljevi i planovi kao gradonačelnika Podgorice? Koji su to prioritetni zadaci i problemi kojima ćete se baviti na početku svog mandata?
MUJOVIĆ: Bez dileme, prioritetan projekat za Podgoricu je onaj koji se direktno tiče zdravlja stanovnika. Svjedoci smo da postojeći kolektor nije adekvatan za potrebe naraslog grada i predstavlja ogromnu prijetnju. Kolektor u Botunu, za koji su obezbijeđena finansijska sredstva još 2016. godine, projekat je koji zaslužuje prioritet i za koji vrijedi ulagati napore kako bi bio realizovan. Osim ovoga, iako ne djeluje glamurozno, punu pažnju želim posvetiti rješavanju vodosnabdijevanja i napajanja električnom energijom, naročito prigradskih naselja. Problem zamućenja vodoizvorišta Mareza zabrinjava i poziva na hitno djelovanje. Rješavanje saobraćajnog haosa je posebna stavka koju najbrže možemo riješiti kroz strožu kaznenu politiku i pretvaranje najprometnijih pješačkih prelaza u podzemne prolaze. Plan je osnaživanje gradskog saobraćajnog preduzeća i uvećanje broja gradskih i prigradskih linija. Planirana je i rekonstrukcija Trga Božane Vučinić i oživljavanje centra grada gdje je prvi korak već napravljen kroz izradu idejnog rješenja za robnu kuću Podgoričanka. Istočna tribina stadiona Budućnosti, održavanje njegove travnate podloge, kao i osposobljavanje Sportskog centra u punom kapacitetu su neke od obaveznih aktivnosti. Da bismo ostvarili viziju zatvaranja centra grada za saobraćaj, potrebno je napraviti brojne pretpostavke u smislu obezbjeđenja parkinga u blizini centra. Ipak, tu se treba osloniti na savjet struke. Biznis zona na Ćemovskom polju je otvoren projekat, koji dugo tapka u mjestu (pokrenut je i sudski spor), a koji je veoma bitan za grad. Konačno, u planu je i valorizacija potencijala Veruše koja ima sve preduslove da postane omiljeno planinsko odmaralište Podgoričana.
Pobjeda