Ako opozicija nastavi da blokira rad parlamenta, može spriječiti usvajanje budžeta za narednu godinu i državu uvesti u privremeno finansiranje, što znači izdvajanje novca “na kašičicu”.
Od toga, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, strahuju u vlasti, jer se približio zakonski termin (31. decembar) za usvajanje budžeta za narednu godinu.
Opozicija je juče spriječila održavanje premijerskog sata i najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica sve dok ne bude povučen zaključak Ustavnog odbora prema kojem je Skupština konstatovala prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović jer je, u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) stekla uslov za penziju. Sudije Ustavnog suda su većinski zauzele stav da u penziju idu shodno Zakono o radu (godinu kasnije).
Rasprava o budžetu na radnim tijelima i na plenumu planirane su za narednu sedmicu.
Prema Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava “do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini”.
Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem jer Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.
Izvor “Vijesti” iz jedne opozicione partije rekao je da misli da te stranke neće učestvovati u radu skupštinskih odbora, ali da ne vjeruje da će blokirati održavanje njihovih sjednica.
Parlament ima 14 stalnih odbora, dok je Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu privremeno radno tijelo. Opozicija ga je napustila u utorak, nakon što je konstatovan prestanak funkcije Đuranović. Osim toga, poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković saopštio je prekjuče da je “zamrznuo” funkciju predsjednika Odbora za evropske integracije zbog dešavanja u vezi sa Ustavnim sudom.
Imajući u vidu da je u svakom odboru (mimo onog za izbornu reformu) više poslanika vlasti nego opozicije, ta tijela moći će da funkcionišu i odlučuju i ako ih opozicija napusti.
Poslanici još ne znaju koju mjeru im je Mandić namijenio
Poslanici opozicije sinoć od predsjednika Skupštine Andrije Mandića nijesu dobili obavještenje o mjeri koju je protiv njih najavio zbog sprečavanja održavanja premijerskog sata.
Iz Skupštine su “Vijestima” nezvanično rekli da će, kad pošalju obavještenje, o tome obavijestiti javnost.
Iz DPS-a su “Vijestima” rekli da obavještenje očekuju u ponedjeljak.
Mandić je juče na sjednici najavio mjere poslanicima opozicije, ne precizirajući koje i da će ih o njima obavijestiti pisanim putem.
“Zbog povrede reda na sjednici, a u skladu sa članom 106 Poslovnika Skupštine Crne Gore, zbog ometanja, narušavanja reda i sprečavanja rada na sjednici izričem mjeru onim poslanicima koji su narušili i ometali rad ove sjednice, a o kojoj će ovi poslanici dobiti pisano obavještenje”, rekao je Mandić nakon što su poslanici opozicije izašli iz klupa i, uz zvuke pištaljki, stali ispred Mandićevog stola ometajući održavanje premijerskog sata. Mandić je nakon toga sjednicu prekinuo.
Mandić je poslanicima koji su na sličan način ometali sjednicu u utorak izrekao dvije opomene, jednu za drugom.
Prema članu 106 Poslovnika Skupštine, zbog povrede reda na sjednici parlamenta predsjednik Skupštine može izreći opomenu, oduzeti riječ ili udaljiti poslanike sa sjednice.
Prema članu 110a Poslovnika, mjera udaljenja sa sjednice primjenjuje se za dan zasjedanja kada se incident desio i za narednih 15 dana zasjedanja. Izuzetno od ovog stava, poslanik koji je udaljen sa sjednice Skupštine ima pravo da prisustvuje glasanju.
Iz Skupštine su “Vijestima” nezvanično rekli da poslanici opozicije, i ako im bude izrečena mjera udaljenja sa sjednice, mogu da budu u zgradi parlamenta (samo ne u plenarnoj sali).
Vijesti