U Crnoj Gori se već tri decenije vodi ista socijalna politika, dok su podaci o siromaštvu alarmantni. To je, u Jutarnjem programu Gradske RTV uoči 20. decembra – Međunarodnog dana solidarnosti, ocijenila predsjednica fondacije Banka hrane Marina Medojević. Poručuje kako je solidarnost fundamentalna vrijednost bez koje nije moguć razvoj čovječanstva.
Dok Međunarodni dan ljudske solidarnosti, kako je naglašeno, poseban akcenat stavlja na udruženu borbu protiv siromaštva, u Crnoj Gori i dalje veliki broj građana živi u zoni siromaštva.
„Dakle, mi živimo jednu socijalnu politiku koja je skoro trodecenijski ista, jednako se odnosimo prema socijalnoj ugroženosti u koliko ne računamo da jer došlo do nekih pomaka u smislu povećanja plata i penzija ali tu se nije odrazilo na socijalno ugrožene kategorije. Dešavala se inflacija i rast cijena namirnica, kirija i primanja koja su neke određene kategorije dobile. Međutim, socijalno ugroženim kategorijama baš i nisu“, kazala je Medojević.
Broj gladnih i žednih je, upozorava, prema statistici Monstata porastao za oko 21 odsto.
„Najmanje tri decenije imamo to dvocifreno siromaštvo od 20 odsto, to je zaista veliko. Posebno je zabrinjavajuće siromaštvo djece sa 30 na 27.3 odsto i možemo govoriti o svakom trećem djetetu koje živi u zoni nemaštine“, upozorava ona.
Medojević poručuje da je postupanje Vlade i nadležnih prema najugroženijim kategorijama neodgovorno.
„To pokazuje njihov sebičan odnos i sami su sebi važni i njihovi zaposleni, odnosno njihovi partnerski drugovi, ne brinu o onome šta znači živjeti sa malo i ne mogu da zamisle kako je to da živite od socijalne pomoći“, kazala je Medojević.
A socijalnu pomoć ne može da dobije većina onih koji žive u zoni siromaštva zbog oštrih kriterijuma, navodi Medojević i poručuje da je zato solidarnost danas veoma važna.
Gradski.me