Vrhovni državni tužilac Milorad Marković izjavio je juče da je saglasan sa prijedlogom izmjena Zakona o produženju pritvora do pet godina za najteža krivična djela, za krivična djela organizovanog kriminala, terorizma, ratnih zločina kao i za krivična djela za koje je propisana kazna dugotrajnog zakona.
On je to saopštio u okviru okruglog stola u organizaciji Crnogorske akademije nauka i umjetnosti na temu „Dvije decenije primjene Krivičnog zakonika Crna Gore – da li je Crnoj Gori potrebna reforma krivičnog zakonodavstva?“
-Produženje pritvora je tema za duboku analizu. Ima dosta argumenata za i protiv, ali ja sam za, jer se radi o najtežim krivičnim djelima. Saglasan sam i sa činjenicom da se mjera određivanja pritvora previše koristi, zbog čega su nam zatvori pretrpani. I zato to treba dublje ispitati – zašto dolazi do toga, zašto nema oslobađajućih presuda. Stiče se utisak i da sudovi imaju lake kriterijume za potvrđivanje optužnica – istakao je Marković.
Sa druge strane, advokat Marko Radović naglasio je da je posrijedi brutalno kršenje pretpostavke nevinosti.
-Mi kada postupamo u izviđajnoj fazi postupka već dobijamo naređenje od organa od Tužilaštva, da smo u obavezi da čuvamo sve činjenice koje smo čuli i kojim smo prisustvovali. Ako prekršimo tu obavezu ulazimo u zonu krivične odgovornosti. Sjutradan ili isti dan pojedini medijiobjavljuju materijal i informacije bez ikakve sankcije za njih – problematizovao je Radović.
Dodao je da ako se predmet nalazi u fazi između optužnice i nedonošenja prvostepene presude, mjera nadzora je neizvršiva.
-Ne možete sankcionisati okrivljenog zbog kršenja mjere – određivanjem pritvora – podvukao je advokat Radović.
Sugerisao je da bi bilo dobro da se član 395a KZ kršenje zabrane izrečene mjerom bezbjednosti, da se doda i mjerom nadzora, jer se i u jednom i u drugom slučaju radi o sudskoj odluci.
-Sudskom odlukom se izriče i mjera bezbjednosti i mjera nadzora i nemam ništa protiv da se poveća kazna zatvora za to krivično djelo sa jedne godine na dvije – naveo je on.
POBJEDA