Svi znaci ukazuju da je Crna Gora u dubokoj bezbjednosnoj krizi, pri čemu su institucije koje bi trebale garantovati sigurnost građana u kolapsu.
Piše: Predrag Zečević, analitičar
Posljednji tragični događaji, uključujući dvostruko ubistvo u Bijelom Polju, za koje se sumnjiči bjegunac Alija Balijagić, te današnje mafijaško dvostruko ubistvo u Podgorici, ukazuju da bezbjednosne službe nemaju kontrolu nad situacijom i da građani postaju taoci nesposobnosti države da im osigura osnovnu sigurnost.
Propusti policije u slučaju Alije Balijagića, koji je prethodno bio poznat po nasilničkom ponašanju i krađi pušaka, postavljaju ozbiljna pitanja o efikasnosti preventivnog rada, nadzora i upravljanja poznatim prijetnjama. Izostanak brze reakcije u ovom slučaju samo je jedan u nizu ozbiljnih sigurnosnih propusta. Na to se nadovezuje i propust Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), koja nije adekvatno procijenila rizike i obavijestila policijske službe o opasnostima koje su prijetile.
ANB, čija je osnovna uloga zaštita nacionalne bezbjednosti, je zakazala u identifikovanju potencijalnih opasnosti i praćenju kriminalnih mreža koje očigledno djeluju slobodno u Crnoj Gori. Takođe, nedavna ubistva, uključujući snajperski napad na Cetinju, ukazuju na krizu obavještajnog sektora. Sve to dodatno narušava povjerenje javnosti u bezbjednosne službe.
Pravosuđe nesposobno
Nesposobnost i neefikasnost pravosuđa dodaju ulje na vatru ovoj opasnoj situaciji. Kriminalci su sve češće na slobodi zbog proceduralnih grešaka i beskonačno dugih postupaka. Brojne osobe sa kriminalnim dosijeima, uprkos teškim optužbama, hodaju slobodno, jer sudski postupci godinama ne donose ni prvostepene presude. Ovaj trend nesankcionisanja kriminala rezultirao je sve otvorenijim djelovanjem kriminalnih klanova, što dodatno produbljuje bezbjednosnu krizu u zemlji.
Potrebna hitna akcija i odgovornost rukovodstva
U ovako dramatičnim okolnostima, predsjednik Vlade Milojko Spajić sazvao je hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu bezbjednost za sjutra, četvrtak, 7. novembar u 17:30 sati, kako bi se odgovorilo na eskalaciju nasilja. No, jasne su potrebe za hitnim kadrovskim promjenama.
Za početak, premijer Spajić mora odmah zahtijevati ostavke ključnih aktera u bezbjednosnom aparatu:
- Vrh policije – Čelne osobe koje su odgovorne za nadzor nad preventivnim i operativnim radom policije pokazale su nesposobnost i neuspjeh u kontroli kriminalnog nasilja. Potrebno je hitno zamijeniti ih stručnjacima s dokazanim rezultatima.
- Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) – Direktno odgovorna za obavještajne propuste koji su omogućili da kriminalne grupe djeluju s očiglednom slobodom. Neophodna je promjena odgovornih koje će vratiti povjerenje građana i obezbijediti efektivnu kontrolu nad opasnostima koje prijete.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) – Iako je ministar Danilo Šaranović korektno obavljao svoju funkciju, očigledno je da situacija izmiče kontroli. MUP mora proći kroz temeljnu reorganizaciju, uključujući izmjene na vrhu koje će obezbijediti odlučne i kompetentne rukovodioce spremne za rad u kriznim okolnostima.
- Sudstvo – Potrebna je detaljna analiza i odgovornost za sporost u procesuiranju kriminalaca. Sudske instance koje svojim neefikasnim radom omogućavaju kriminalcima da godinama izbjegavaju kazne i dalje se moraju suočiti s posljedicama svojih propusta. Sudije i tužioci koji nisu u stanju da efikasno vode i okončavaju postupke moraju biti zamijenjeni.
Preporuke za oporavak bezbjednosnog sistema:
- Temeljna reforma bezbjednosnih službi koja će uključivati rotaciju kadrova, uvođenje novih standarda u preventivnom radu i obavezno praćenje visoko-rizičnih pojedinaca i grupa.
- Reorganizacija sudstva – Uvođenje posebnih sudskih vijeća za hitno procesuiranje slučajeva teškog kriminala. Razmotriti mogućnosti hitnog zapošljavanja stručnih sudskih kadrova i obezbjeđenja dodatnih resursa.
- Intenzivna saradnja ANB-a i policije – Povratiti povjerenje u obavještajni sektor putem efikasnije razmjene informacija i boljeg odgovora na prijetnje.
- Izmjene zakona o ANB-u gdje će agentima biti dozvoljeno nošenje oružja.
Crna Gora ne smije ostati talac kriminalnih struktura. Jedini način da se vrati stabilnost i bezbjednost jeste hitna, neodložna akcija u hapšenju i proceduiranju kriminalaca, rezovi i odgovornost rukovodstva bezbjednosnih službi.