Da je loša praksa nenamjenskog trošenja novca nastavljena i nakon što je Demokratska partija socijalista (DPS) izgubila vlast u Budvi pokazuje dokumentacija, u koju je “Dan” imao uvid, koja svjedoči o rasipanju lokalnog budžeta na angažovanje advokata da zastupaju Opštinu u sudskim sporovima.
Nažalost, ovo nije jedina opština, gdje, uprkos tome što imaju svoje pravnike, odnosno sekretarijate za zaštitu imovinsko-pravnih interesa, čiji je to posao, za sporove angažuju advokate i time dodatno rasipaju novac građana. Takav slučaj je, kako saznajemo, i u Tivtu, Kotoru…
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, poslove zaštite imovinsko-pravnih interesa opštine vrši organ koji odredi opština statutom i u skladu sa zakonom. Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa opštine, koji bi po ovom zakonu trebalo da imaju lokalne uprave, treba da bude fakultetski obrazovan sa položenim pravosudnim ispitom i najmanje osam godina iskustva na istim ili sličnim poslovima. Umjesto toga, pojedine opštine i dalje se odlučuju da novac građana daju advokatima. Pozitivan primjer je Opština Kolašin, koja je još 2022. godine imenovala zaštitnika imovinsko-pravnih interesa.
Ministarstvo pravde: Zaštitnik može zastupati Opštinu
Iz Ministarstva pravde su u odgovorima na pitanja “Dana” naveli da je Zakonom o lokalnoj samoupravi predviđeno da poslove zaštite imovinsko-pravnih interesa opštine vrši organ koji opština odredi statutom u skladu sa zakonom, te da u vršenju poslova navedeni organ ima položaj zakonskog zastupnika opštine pred sudovima i drugim nadležnim državnim organima.
– U smislu odredaba Zakona o parničnom postupku, čije je normativno uređenje u nadležnosti Ministarstva pravde, ovo ministarstvo se može izjasniti samo sa procesnog aspekta, te konstatovati da zaštitnik imovinsko-pravnih interesa opštine svoje ovlašćenje za zastupanje crpi iz odredaba zakona, i samim tim u ime stranke koju zastupa, načelno, može preduzimati sve radnje u postupku – objasnili su iz ovog vladinog resora.
Prema fakturama iz prošle godine, u koje je “Dan” imao uvid, jedan advokat je za zastupanje Opštine Budva na suđenju dostavio račun na kome je samo podnesak, drugu urgenciju za dostavljanje rješenja za nastavak postupka, naplatio 350 eura. Isti advokat je za drugi sudski postupak u kojem je zastupao Opštinu Budva “za ostali neobrazloženi podnesak, četvrtu urgenciju za zakazivanje ročišta” ispostavio fakturu od 250 eura, dok je za drugo ročište “za odgovor na reviziju tužioca” izdao račun od 1.000 eura. Takođe, toliko je koštalo i “sastavljanje i podnošenje revizije” za drugi spor koji je vođen protiv budvanske opštine. Isti advokat je u septembru prošle godine Opštini Budva ispostavio račun od 4.950 eura za dvije usluge: odgovor na tužbu sa protivtužbom i “devet narednih tužilaca”. U novembru prošle godine ispostavio je račun od 8.100 eura za zastupanje u sporu po tužbi Opštine Budva.
DAN