Jahta od 120 miliona i dalje propada u Tivtu

Superjahta “Luminositi” je od 10. marta 2022. godine u marini Porto Montenegra i propada, jer je njen vlasnik, biznismen Andrej G. Gurjev, na listi sankcija koje je Crna Gora uvela državljanima Ruske Federacije.

Ruski biznismen se od 9. marta 2022. nalazi na listi osoba povezanih sa režimom ruskog predsjednika Vladimira Putina, kojima je Evropska unija uvela stroge sankcije, uključujući i zamrzavanje privatrne imovine. Gurijev je zamjenik predsjednika kompanije za proizvodnju đubriva “PhosAgro”, čiji je direktor njegov otac Andrej A. Gurjev, a koja, kako je objavljeno na sajtu forbes.com, vrijedi 4,9 milijardi dolara.

Crnogorske vlasti, koje su Rusiji uvele skoro istovjetne pakete sankcija kao i EU i navele da će u svemu slijediti spoljnu politiku Unije kada je odnos prema Rusiji u pitanju, zasada se prave nevješte kada je u pitanju pravi vlasnik superjahte “Luminositi”, koja vije zastavu Kajmanskih ostrva.

Ovaj brod je stigao u Porto Montenegro iz italijanske luke Livorno, a od uplovljavanja niko ne plaća za njegov boravak boravak u Tivtu niti održavanje, a plovilo je praktično napušteno.

“Dan” je već pisao o ovome, ali u protekle dvije godine nije došlo ni do kakvog pomaka i ovo milionski vrijedno plovilo i dalje praktično propada.

S obzirom da EU pruža mogućnost osporavanja sankcija, ukoliko se to dogodi u slučaju Gurjeva, Crna Gora bi mogla da plati ogromnu štetu.

Gurjevljeva jahta, koja je pod zastavom Kajmanskih ostrva, procijenjena je na oko 120 miliona eura. Međutim, zbog sankcija pod kojim se nalazi, a koje pratimo i mi, Gurjev nije u mogućnosti da plaća održavanje ove megajahte, tako da je plovilo, praktično napušteno i uskoro će o njemu morati da se stara marina Porto Montenegro ili država Crna Gora.

Niko ne želi da komentariše

U crnogorskim državnim organima je skoro nemoguće pronaći sagovornika koji bi prokomentarisao situaciju sa blokiranom imovinom ruskih državljana. Više eksperata iz oblasti pravnih nauka i poznavalaca Ustava tvrdi da su sankcije uvedene na individualnom principu neustavne, a u Ustavnom sudu su čak dvije inicijative kojima je zatraženo ocjenjivanje ustavnosti individualnog uvođenja sankcija na imovinu stranih državljana.

Inače, Uprava za katastar i državnu imovinu donijela je za 44 nekretnine u Crnoj Gori odgovarajuća rješenja kojima je ograničeno raspolaganje imovinom, a odnosi se na 34 ruska državljanina kojima su uvedene sankcije. Od 8. aprila do danas u Crnoj Gori se više ne govori o ovom potezu, tako da nije poznato da li je bilo još zamrzavanja imovine. Sve te nepoznanice loše utiču na privlačenje stranih investicija.

U ovom trenutku teško je procijeniti koliko je to novca, ali na sajtu Porto Montenegra, u rubrici o jahtama, kao jedan od savjeta na koji vlasnici moraju obratiti pažnju stoji da “ukoliko je jahta aktivna na Mediteranu, ukupna cijena održavanja na godišnjem nivou može iznositi oko 770.000 dolara, dok troškovi upravljanja mogu biti i do 15 odsto viši od ukupnog iznosa”. Stručnjaci ukazuju i na obavezno osiguranje plovila, što onda dovodi do iznosa od preko milion dolara.

DAN

Provjerite slična mjesta

Brković im duguje 60 plata i doprinose za osam godina

Nekadašnji radnici Vektra norda traže hitan prijem kod ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja, poručujući da …