Španska ljevičarska vlada u utorak je blokirala ponudu mađarskog konzorcija za preuzimanje španjolskog proizvođača vlakova Talgo, rekavši da predstavlja rizik za nacionalnu sigurnost zemlje i javni red.
Ministarstvo privrede saopćilo je da je vlada odlučila ne odobriti direktna strana ulaganja u Talgo od mađarskog Ganz Mavag Europe iz razloga povezanih sa zaštitom strateških interesa i nacionalne sigurnosti Španije.
“Talgo je strateško poduzeće u sektoru ključnom za ekonomsku sigurnost Španije, teritorijalnu koheziju i industrijski razvoj”, stoji u saopćenju.
Vlada to nije konkretno rekla u svom saopćenju, ali je jasno dala do znanja da je zabrinuta zbog bliskih veza između mađarskih kompanija i premijera te zemlje Viktora Orbana, koji se smatra saveznikom ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Orban, čija zemlja trenutno predsjedava Evropskom unijom, izazvao je dubok bijes u bloku od 27 zemalja kada se sastao s Putinom u Moskvi 5. jula, samo dva dana prije nego što su ruski projektili raznijeli dječju bolnicu u Kijevu.
Na dužnosti od 2010. Orban je godinama bio u sporu s Briselom oko pitanja vladavine prava jer je njegova vlada pooštrila kontrolu nad sudovima i medijima, neprofitnim organizacijama i akademicima, a njegova je zemlja platila cijenu zamrznutim sredstvima EU-a.
Talgo je u martu objavio da je dobio ponudu za preuzimanje od Ganz Mavag Europe, koja okuplja Magyar Vagon i mađarski državni investicijski fond Corvinus Zrt.
Dok je uprava Talga pozdravila ponudu, koja ju je procijenila na 619 miliona eura, vlada socijalističkog premijera Pedra Sancheza rekla je da će biti “budna” u odbrani interesa zemlje.
Osnovan 1942., Talgo je glavni dobavljač vozova za špansku državnu željezničku kompaniju Renfe, uključujući španske brze vozove AVE, i kao rezultat toga ima pristup ključnim informacijama o željezničkoj mreži zemlje.
Kompanija, koja je poznata po svom inovativnom sistemu točkova koji vozovima omogućuje promjenu vrste tračnica pri velikim brzinama, izvozi u Njemačku, Saudijsku Arabiju, Dansku, Egipat i Sjedinjene Američke Države.
Nakon pandemije Covida, španska je vlada 2020. godine ojačala svoje ovlasti za blokiranje stranih akvizicija u sektorima koji se smatraju strateškim, poput infrastrukture, zdravstva i sigurnosti.
Nova pravila zahtijevaju od stranih grupa koje žele steći više od 10 posto španjolske kompanije koja se smatra strateškim prioritetom da prethodno zatraže zeleno svjetlo od Madrida.
Španska vlada inzistira da je još uvijek otvorena za ulaganja.
Klix