Ekonomska šteta od bolesti šuma koju izaziva parazit potkornjak na teritoriji opštine Plav u ovom trenutku se procjenjuje na oko dvadeset miliona eura, dok je u ekološkom pogledu praktično neprocjenjiva. To su u Portalu RTCG kazali u Udruženju drvoprerađivača iz ovog grada, koji su nam dostavili i video zapise napravljene juče i prekjuče.
Član tog udruženja građana koje se profilisalo kao aktivna ekološka organizacija, Nedžad Cecunjanin, obratio se zbog toga javno predsjedniku države Jakovu Milatoviću, premijeru Milojku Spajiću, poslaniku Armenu Šehoviću, kao i Upravi za inspekcijske poslove da pomognu oko nalaženja rješenja.
On je na svom Fejsbuk nalogu uz video snimke napisao da „slika govori više od riječi, ovo je ekocid, prva zona od Hridskog jezera prema katunu Bajrovića, ovo nije bilo prošle godine“. „Umjesto da se proglasi epidemija, oni su izuzeli inspektora Hakiju Jasavića da ne vrši nadzor u NP Prokletije i da ne kaže da je ovo što se radi kriminal, a jedini krivci su Agencija za zaštitu životne sredine, Nacionalni parkovi Crne Gore i NP Prokletije“, napisao je Cecunjanin.
On je objasnio da je upravo zbog toga postavio ove video snimke na svojoj Fejsbuk stranici.
„Neka narod gleda, ne može se ovo sakriti od naroda”
“A vidjećete tek sa mjesec dana, krajem septembra kakve su to razmjere. U ovom trenutku je potkornjakom na području plavske opštine zahvaćeno pet hiljada hektara, a to vam je minimum oko 150 hiljada kubika čamovine, i zaštićene vrste molike prema Hridskom jezeru“, kazao je Cecunjanin za naš portal. Prema njegovim riječima ekološke štete koje će nastati zbog ovolikog uništavanja četinara daleko prevazilaze granice Crne Gore.
“Nema toga stručnjaka koji može izračunati kolika je ekološka šteta. Koliko jedno stablo smrče upije štetnog ugljendioksida, a koliko emituje kiseonika. Kada bi se sve to sračunalo i pomnožilo sa brojem oboljelih stabala, onda bi ovo mogli nazvati eko kriminalom. I pri tome niko ništa ne preduzima“, rekao je Cecunjanin.
RTCG