Iako se i ove godine suočava sa brojnim požarima, Crna Gora nije tražila pomoć NATO-a, potvrđeno je Radiju Slobodna Evropa iz sjedišta Alijanse u Briselu.
NATO ima Evroatlantski centar za koordinaciju odgovora na katastrofe (EADRCC), kao mehanizam za reagovanje na civilne vanredne situacije, kao što su prirodne katastrofe, naveli su iz Brisela.
– Od crnogorskih vlasti do danas nismo dobili nikakav zahtjev za pomoć. Upućujemo vas na njih za svaki dalji komentar – odgovoreno je iz NATO.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) su za RSE kazali da nije bilo potrebe za traženjem međunarodne pomoći.
– Bez obzira na različita mišljenja, ovogodišnji požari koji su zadesili Crnu Goru nijesu bili takvog inteziteta da lokalne uprave i nacionalni nivo nijesu mogli pružiti adekvatan odgovor – naveli su iz ovog resora.
Dodali su da taj zaključak potkrepljuje podatak da nijesu imali teže povrijeđenih učesnika sistema za zaštitu i spašavanje, kao i da su svi stambeni objekti koji su bili ugroženi vatrom sačuvani.
Naveli su i da odluku o traženju međunarodne pomoći donosi Vlada, a na osnovu predloga Ministarstva.
Predlog mora da sadrži razloge traženja pomoći, koji se kapaciteti traže, instrument preko koga se pomoć traži, kao i logističke i finansijske detalje.
A premijer Milojko Spajić je 6. avgusta konstatovao da Minstarstvu unutrašnjih poslova i vojsci i pored ogromnih napora na gašenju požara – treba pomoć.
I najavio kupovinu kanadera.
– MUP je već popravio jedan, a uskoro će još dva stara, manja aviona za gašenje požara. Kanader kao dodatak – će im sigurno puno značiti – zaključio je premijer.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je 9. avgusta međunarodnim partnerima uputio molbu za donaciju vatrogasnog vozila specijalno dizajniranog za teške terene i složene akcije na visokim objektima.
U međuvremenu u gašenju požara u povremeno učestvuje i Vojska i to helikopterima BELL 412, koji su kupljeni 2018. kao dio napora Crne Gore da u okviru NATO-a jača svoje sposobnosti.
A tokom ljeta 2017. NATO i saveznici pomogli su Crnoj Gori u borbi sa vatrenim stihijama, slanjem aviona za gašenje požara.
Tada su crnogorske vlasti posredstvom EADRCC tražile od Alijanse i saveznika jedan kanader.
Međunarodnu pomoć Crna Gora je tražila i dobila od NATO-a itokom poplava decembra 2010.i sniježnih padavina februara dvije godine kasnije, iako tada nije bila članica alijanse.
U slučaju sibirskog talasa 2012. Crnoj Gori u pomoć je prva pritekla susjedna Hrvatska.
Crna Gora je članica NATO od 2017.
Crnogorska služba spašavanja ima 785 zaposlenih, od kojih 636 radi u operativnom dijelu a ostatak u administraciji. Ima i 242 vozila, od čega su 152 vatrogasno-spasilačka.
RSE