Student iz Crne Gore napustio je nedavno Kliniku za bolesti zavisnosti u Beogradu, gdje je boravio zbog zavisnosti od patološkog kockanja.
Taj pacijent jedan je od nekolicine koji zbog istog problema, i jer nemaju takvu podršku u Crnoj Gori, zatraže pomoć na Klinici Instituta za mentalno zdravlje.
“Iz Crne Gore kod nas dođe otprilike jedan pacijent mjesečno”, kaže za “Vijesti” načelnik Klinike, prim. dr Ivica Mladenović, specijalista psihijatrije i supspecijalista bolesti zavisnosti.
I među pacijentima koji se na tretmane upućuju iz Crne Gore, ali i domaćim, onima koji zbog zavisnosti od kockanja na Kliniku dolaze iz Srbije, većinu čine mladi od 18 do 30 godina.
A to su godine, kaže sagovornik “Vijesti”, vrlo podložne za uticaje, pa i one koje dolaze kroz sredstva javnog informisanja, sa ekrana, bilborda. I još ih pritom šalju poznata lica.
Mladenović ne negira da reklamiranje može da utiče na razvoj zavisnosti od kockanja.
“Postoji veza. Imamo dva nivoa, nivo problematičnog kockanja i zavisnosti. I jedno i drugo jako je povezano sa ovim. Ako reklamirate nešto, i ako to nešto ide kroz legitimnu reklamu na bilbordima, u medijima, još ako to rade osobe koje su dosta poznate i neka su vrsta idola, osobe za identifikaciju mladih, a nažalost vrlo to često rade sportisti, više je nego jasno da smo u potencijalno velikom problemu. Dakle, i te kako utiče”, kaže Mladenović.
Umjetnici, glumci, sportisti, influenseri…
Kad je vidjela da u oglašavanju igara na sreću učestvuje i jedna spisateljica i profesorica, Gorana Pavićević Ćetković, kao “zabrinuti roditelj”, u septembru prošle godine elektronskom poštom obratila se na adrese više resora – prosvjete, kulture i medija, Zavoda za školstvo. Poruku je tada poslala i “Vijestima”.
“Nisam sigurna da ste upoznati sa kompletnim djelovanjem, kao i uticajem na naše najmlađe, kroz medijski i svaki drugi način, naše pjesnikinje”, navela je ona, pored ostalog, te u nastavku poruke iznijela neslaganje zbog toga što je jedna crnogorska pjesnikinja, ujedno i profesorica, zaštitno lice jedne od kladionica koje posluju u Crnoj Gori.
Prije te poruke, Gorana je o poslovanju kladionica, načinu kako se reklamiraju, objavljivala na društvenoj mreži Instagram. U njenim objavama, ukazivala je na to da reklame za kladionice snimaju sportisti, glumci, influenseri, blogeri, da su neki među njima “ambasadori” kladionica, da kompanije koje organizuju igre na sreću nekad sponzorišu zdravstvene, ali i ustanove dječje i socijalne zaštite…
VIJESTI