Poslodavci su tokom prethodne dvije godine prijavili znatan broj zaposlenih koji su radili na crno, ali je ostala praksa plaćanja dijela zarade ,,na ruke“, navodi se u Vladinom programu za suzbijanje neformalne ekonomije. Procjenjuje se da je ukupno učešće sive ekonomije u oblasti dobiti i zarada smanjeno na nivo između 15,7 odsto i 18,2 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prošloj godini. Direktorica Instituta za strateške studije i projekcije (ISSP) dr Jadranka Kaluđerović zadovoljna je zbog smanjenja učešća sive ekonomije, ali je ocijenila da je produktivnost radnika ostala na veoma niskom nivou čak i kad uključimo sivu ekonomiju.
– Trendovi govore da je jedan broj biznisa procijenio da im se više isplati poslovati u zakonskim okvirima. Iako u svim ekonomijama postoji određeni nivo aktivnosti koji se obavlja u domenu sive ekonomije, najvažnije je shvatiti uzroke, koji su obično neka ograničenja, zbog kojih biznisi bježe u sivu zonu – kazala je Kaluđerović Pobjedi.
Pojasnila je da razumijevanje tih razloga može dovesti do promjena u javnim politikama.
– Plaćanje zarada u kešu, koje je još prisutno, može biti posljedica činjenice da određeni zaposleni ne žele da budu registrovani, jer bi time gubili pravo na socijalna davanja ili druge beneficije – smatra Kaluđerović.
POBJEDA