Da je naša zemlja ostvarila značajan iskorak u unapređenju kulturne i medijske scene u prethodna tri mjeseca, jedan je od ključnih zaključaka sa današnjeg predstavljanja rezultata Ministarstva kulture i medija (MKM), organizovanog povodom obilježavanja prvih 100 dana rada 44. Vlade Crne Gore.
Prva žena tog restora, ministarka dr Tamara Vujović, naglasila je da je glavni cilj bio da se osvijetli rad institucija kulture i medija, ,,probudi” crnogorska kultura za budućnost, te da se svaki euro uložen u kulturu multiciplira.
,,Zakonom o budžetu za 2024. godinu, budžet Ministarstva kulture i medija je uvećan za 3,6 miliona, odnosno 14,18 odsto. Inicirali smo uspostavljanje krovnog Zakona o kulturi. Potrebne su nam institucije kulture koje odgovaraju svjetskim standardima. Narodni muzej Crne Gore je u prošloj godini posjetilo oko 200.000, a Pomorski muzej u Kotoru oko 63.000 posjetilaca. Tražićemo bolje upravljanje kreativnim i razvojnim industrijama. Koristim priliku da se pohvalim usvojenom odlukom o uspostavljenoj saradnji sa regijom Pulja na rekonstrukciji tvrđave Španjola, za koju je odvojeno preko milion eura. Radićemo intenzivno na poboljšavanju statusa umjetnika. Bićemo usmjereni na djecu, mlade, sadašnje i buduće umjetnike. Kreativnost će se nagrađivati, a ne sputavati”, poručila je Vujovićeva.
Navela je da saradnja sa svim akterim crnogorske kulturne scene predstavlja starteški prioritet.
,,Naša obaveza i zadatak je saradnja sa UNESCO-m. Što se tiče medijskih zakona, unaprijedićemo normativne okvire. Evropski partneri uveliko upozoravaju da Crna Gora hitno mora da donese medijske zakone. Ne radimo to zbog EU nego zbog nas. Uz stabilnu podršku Vlade, prijedlozi medijskih zakona biće usvojeni do prvog kvartala. Nismo rušili ono što je dobro, ispravljamo ono što je grbo. Dovešćemo renomirane umjetnike u Crnu Goru. Budućnost je svijetla za sve nas”, podvukla je ministarka.
Kada je riječ o domaćem medijskom svijetu, generalni direktor Direktorata za medije Neđeljko Rudović podsjetio je da slobodni i profesionalni mediji predstavljaju temelj zdravog društva.
,,Prijedlozi novih zakona o medijima poslati su Savjetu Evrope na mišljenje. Polovinom marta će biti poslati i Evropskoj komisiji, nakon čega će biti razmatrani u Vladi Crne Gore. Cilj nam je da skinemo suspenziju Crne Gore na programu Kreativna Evropa. Pored toga, radimo na jačanju bezbjednosti i poboljšavanju uslova za rad novinara, povećanja nivoa medijske pismenosti, jačanju regulatornih i samoregulatornih tijela i primjeni pravne tekovine EU. Nova medijska strategija podrazumijeva formiranje specijalnih timova koji će istražiti napade na novinare, kao i uvođenje predmeta medijska pismenost kao obaveznog u osnovnim i srednjim školama. Fond za medijski pluralizam biće uvećan i iznosiće preko 2.500.000 eura. Privatizacije RTCG je strogo zabranjenja”, zaključio je Rudović.
U okviru drugog dijela događaja ,,Kultura za budućnost”, a čiji glavni cilj se ogledao u promociji otvorenosti i pristupačnosti kulture svim građanima Crne Gore, sve nacionalne ustanove kulture predstavile su u holu Muzičkog centra svoje programe i aktivnosti.
MEDIABIRO