Grupa bivših radnika “Vektre Boka” okupljena oko NVU “Bivši radnici Vektre Boka” predala je Vladi i resornim ministarstvima zahtjev za hitnu sjednicu Savjeta za privatizaciju na kom bi se razmatrala mogućnost raskida ugovora sa kompanijom “Vektra”, koja je u vlasništvu biznismena Dragana Brkovića.
U dopisu koji potpisuje predstavnik ove grupe Đorđe Rajak, ističe se da je ovo neophodno kako bi se spasila državna imovina vrijedna oko 100 miliona eura.
– Zahtijevamo hitan sastanak i donošenje odluke koja je predviđena kupoprodajnim ugovorom, da se radnicima isplati 50 ličnih dohodaka, kao i 500 eura po godini radnog staža u skladu sa zakonom. Već ste upoznati sa situacijom i tražimo da se od nezakonitosti spase i imovina i radnici – navodi se u dopisu, u koji je “Dan” imao uvid.
Stečaj izbjegavaju godinama
Uprava prihoda i carina (UPC) već nekoliko godina bezuspješno pokušava da uvede stečaj u kompaniji “Vektra Boka”, ali to joj ne polazi za rukom. Naime, u sporu pred Privrednim sudom, koji je više puta prekidan i odlagan, a zamjenjivani su i sudije i stečajni upravnici, rađeni dopunski nalazi, u narednom periodu očekuje se epilog. Poslednji pokušaj da se odloži stečaj bio je zahtjev za izuzeće sudije Nemanje Popovića, koji je u međuvremenu odbijen. Druga Brkovićeva kompanija, “Vektra Jakić”, otišla je u stečaj, a njeni povjerioci potražuju oko 130 miliona eura.
NVU “Bivši radnici Vektre Boka” traži i formiranje nove radne grupe, te sprečavanje prodaje imovine kompanije, za koju tvrde da vrijedi mnogo više nego što se sada procjenjuje.
– Trenutni kapital nekadašnjeg HTP “Boka” iznosi preko 100 miliona eura, iako je Brković otuđio 30 do 50 miliona vrijednosti kroz prodaju raznih poslovnih prostora. Od obećane investicije u iznosu od 64 miliona eura nije bilo ništa, pa je to dovoljan razlog da se raskine ugovor, koji je prekršen. Radnicima se duguju zaostale zarade za period od 2010. do 2015. godine, porezi i doprinosi, otpremnine po osnovu kolektivnog i granskog ugovora, te ostali dohoci, što je u skladu sa kupoprodajnim ugovorom – piše u zahtjevu.
Rajak podsjeća da je zahvaljujući djelovanju ovog NVU dio imovine spasen, tako što je na osnovu njihovog prigovora Viši sud obustavio rješenje Privrednog suda kojim je trebalo da se od prodaje hotela “Igalo” namiri porodica Acović, koja je u procesu restitucije povratila prava na zemljište na kom se hotel nalazi.
– Rješenje o zabrani prodaje donijeto je na osnovu prigovora NVO “Bivši radnici Vektre Boka”. Takođe, u martu prošle godine sudija za istragu podgoričkog Višeg suda Suzana Mugoša odredila je privremenu mjeru zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti “Vektre Boka”. Ovo rješenje donijeto je na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), koje vodi istragu protiv većinskog vlasnika kompanije, članova uprave i povezanih lica. Predsjednik Višeg suda ukinuo je rješenje sudije za istragu, uz obrazloženje da nema elemenata krivičnog djela u sticanju imovine HTP “Boka” – rekao je Rajak.
Dan