U Crnoj Gori registrovano oko 5.000 turskih firmi

Predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić govorila je 2. februara na otvaranju ekonomskog samita koji je u hotelu Hilton organizovao TurkCham Montenegro (Turska privredna komora u našoj zemlji).

Skup je bio dobra prilika za povezivanje turskih i crnogorskih kompanija, predstavljanje investicionih potencijala i poslovnog ambijenta u Crnoj Gori.

– Crna Gora je posebno nakon sticanja članstva u NATO alijansi, pokazala i potvrđuje veliki potencijal za privlačenje respektabilnih kompanija i investitora koji mogu iskoristiti naše kapacitete za širenje biznisa – rekla je predsjednica Drakić, dodajući da to potvrđuje i rast interesovanja turskih kompanija za ulaganje u našu zemlju.

Iznijela je podatke koji govore da je u prošloj godini od ukupnog broja stranih firmi, najveći dio u vlasništvu turskih biznismena i to oko 5.000 – odnosno više od četvrtine.

– Prije sticanja punopravnog članstva u NATO, ta brojka bila je oko 250 kompanija. Dakle, za 6 godina imamo čak 14 puta više turskih firmi koje posluju u Crnoj Gori – rekla je ona.

Ona je podsjetila da je u fokusu turskih investitora do sada dominantno bilo primorje, te istakla komparativne prednosti crnogorskog Sjevera gdje je pokrenut investicioni ciklus i bilježi se dinamični razvoj zimskog i aktivnog turizma, kao i Centralne regije koja pruža mogućnost razvoja održive energetike i poljoprivredne proizvodnje. Poseban impuls razvoju biznisa u energetskoj industriji Crne Gore daje podmorski prenosni kabl sa Italijom i izgradnja dalekovoda kojim će se prenositi električna energija iz Jugoistočne Evrope prema energetski zahtjevnijoj Zapadnoj Evropi. Organska poljoprivreda, prehrambena industrija, šumarstvo i drvoprerada, cjelogodišnji zdravstveni turizam i digitalna transformacija društva, pružaju mogućnosti za dalju diverzifikaciju ekonomije i izlazak na međunarodno tržište.

– Crnoj Gori su potrebne investicije u proizvodne sektore, kako bi se doprinijelo diversifikaciji naše ekonomije i smanjenju ranjivosti na krize. Istovremeno, naša zemlja takođe može biti korisnik i tržište ne samo za robe široke potrošnje, već i za sofisticirane usluge koje Turska može pružiti kroz proces digitalne transformacije naše ekonomije i društva koji nam predstoji – rekla je predsjednica Privredne komore Crne Gore.

Naglašava da je pretpostavka za bolju i uspješniju saradnju kvalitetna saobraćajna povezanost. Stoga akcenat treba staviti na interkonekciju preko Luke Bar, koja bi, revitalizacijom željeznice i izgradnjom autoputa, trebalo da postane logistički centar koji povezuje zapadnu i jugoistočnu Evropu. Jednako tako i unapređenje naših aerodrome, daće pozitivan podsticaj svakoj privrednoj grani i investicionoj aktivnosti.

Uvodna obraćanja imali su Burhan Genç i Mustafa Yiğit Zeren, predsjednik i zamjenik predsjednika TurkCham, a tokom foruma govorili su predsjednik Vlade Crne Gore mr Milojko Spajić, ambasador Turske Barış Kalkavan, rektor Bilgi univerziteta Ege Yazgan, predavač na Trakya univerzitetu prof. dr Sadi Uzunoğlu, savjetnik predsjednika Crne Gore za ekonomske poslove i ekonomsku diplomatiju Mladen Grgić, osnivač MyEducation Consultancy Mert Yılmaz, predavač na PiriReis univerzitetu prof. dr Erhan Aslanoğlu i dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Mijat Jocović.

Tokom dva panela razmotrene su teme Svjetska ekonomija i trenutno stanje ekonomije Turske i Prilike i prednosti za strane investicije u Crnoj Gori.

Provjerite slična mjesta

SDT se još ne bavi “kadrovskim stanovima”

O tome kako je izvršena raspodjela kadrovskih stanova prije političkih promjena u Beranama 2014. godine, …