Američka ambasadorka u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke nada se da će odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da na crnu listu stave crnogorske biznismene Miodraga Daku Davidovića i Branislava Brana Mićunovića podstaći crnogorsko tužilaštvo i pravosuđe da u potpunosti istraže “njih i druge korumpirane aktere”.
Ona je u intervjuu “Vijestima” rekla da su poštena i nepristrasna istraga i krivično gonjenje optuženih za korupciju ključni za izgradnju otporne demokratije u Crnoj Gori koja je odgovorna svojim građanima.
Rajzing Rajnke kaže da su SAD i dalje zabrinute da bi evropska budućnost Crne Gore mogla biti ugrožena od djelova vladajuće koalicije koji ne dijele njihove vrijednosti. Nije odgovorila na pitanje zašto SAD podržavaju vlast Aleksandra Vučića u Srbiji, iako ona ne ispunjava nijedan od kriterijuma čije neostvarivanje zamjeraju dijelu crnogorske vlasti.
Sjedinjene Države su nedavno na “crnu listu” stavile crnogorske biznismene Miodraga Daku Davidovića i Branislava Brana Mićunovića. Kakva je poruka time poslata Crnoj Gori s obzirom na to da protiv njih dvojice nema optužnica u Crnoj Gori?
Sjedinjene Države su identifikovale suzbijanje korupcije kao temeljni nacionalni bezbjednosni interes i prioritet vanjske politike u svojoj prvoj Strategiji za suzbijanje korupcije, objavljenoj u decembru 2021. godine. Jedan od pet stubova te strategije je pozivanje korumpiranih aktera na odgovornost. Naša odluka o označavanju Davidovića i Mićunovića ukazuje na to da su njihove nezakonite aktivnosti omogućile korupciju i potkopale crnogorske demokratske institucije i izbore, otvarajući vrata zlonamjernom ruskom uticaju u Crnoj Gori. Nadamo se da će ta odluka podstaći crnogorsko tužilaštvo i pravosuđe da u potpunosti istraže njih i druge korumpirane aktere. Poštena i nepristrasna istraga i krivično gonjenje optuženih za korupciju ključni su za izgradnju otporne demokratije u Crnoj Gori koja je odgovorna svojim građanima. Ponosni smo na partnerstvo sa crnogorskim institucijama krivičnog pravosuđa kako bismo ojačali njihove kadrovske i tehničke kapacitete, uključujući one potrebne za uspješnu borbu protiv korupcije i finansijskog kriminala.
Da li njih dvojica ili njima bliska lica imaju imovinu i preduzeća u SAD? Ako imaju, o kakvoj imovini i preduzećima je riječ? Da li su nadležni organi SAD dostavili Crnoj Gori informacije o aktivnostima Davidovića i Mićunovića zbog kojih su oni stavljeni na “crnu listu”?
Za odgovor na ova pitanja upućujem vas na Ministarstvo finansija SAD.
U posljednjem izvještaju Evropske komisije, kao i prethodnim, oštro je kritikovano stanje u crnogorskom pravosuđu. Šta mislite zašto je teško “popraviti” crnogorsko pravosuđe, i da li bi, u tom smislu, veting bio dobro rješenje?
Crna Gora je postigla određeni napredak u vladavini prava, posebno u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Međutim, potrebno je učiniti više, uključujući jačanje kapaciteta i nezavisnosti pravosudnog sistema. Veting sudija je složen i sofisticiran proces koji treba pažljivo analizirati, uzimajući u obzir komparativna iskustva drugih zemalja. Na kraju, na Vladi Crne Gore je da odluči da li je to pravi put kada je riječ o jačanju pravosudnog sistema.
Uskoro će se navršiti dva mjeseca od izbora nove crnogorske vlade. Jeste li zadovoljni saradnjom s njom i onim što je urađeno u tom periodu?
Pozdravljamo napredak koji je do sada postignut, posebno u vezi s imenovanjima u pravosuđu. Pozivamo Vladu i Skupštinu da iskoriste momentum i daju prioritet radu koji će unaprijediti ostvarenje ciljeva koji se tiču pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
Vijesti