Rajzing Rajnke: Crna lista podsticaj tužilaštvu da istraži Davidovića i Mićunovića

Američka ambasadorka u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke nada se da će odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da na crnu listu stave crnogorske biznismene Miodraga Daku Davidovića i Branislava Brana Mićunovića podstaći crnogorsko tužilaštvo i pravosuđe da u potpunosti istraže “njih i druge korumpirane aktere”.

Ona je u intervjuu “Vijestima” rekla da su poštena i nepristrasna istraga i krivično gonjenje optuženih za korupciju ključni za izgradnju otporne demokratije u Crnoj Gori koja je odgovorna svojim građanima.

Rajzing Rajnke kaže da su SAD i dalje zabrinute da bi evropska budućnost Crne Gore mogla biti ugrožena od djelova vladajuće koalicije koji ne dijele njihove vrijednosti. Nije odgovorila na pitanje zašto SAD podržavaju vlast Aleksandra Vučića u Srbiji, iako ona ne ispunjava nijedan od kriterijuma čije neostvarivanje zamjeraju dijelu crnogorske vlasti.

Sjedinjene Države su nedavno na “crnu listu” stavile crnogorske biznismene Miodraga Daku Davidovića i Branislava Brana Mićunovića. Kakva je poruka time poslata Crnoj Gori s obzirom na to da protiv njih dvojice nema optužnica u Crnoj Gori?

Sjedinjene Države su identifikovale suzbijanje korupcije kao temeljni nacionalni bezbjednosni interes i prioritet vanjske politike u svojoj prvoj Strategiji za suzbijanje korupcije, objavljenoj u decembru 2021. godine. Jedan od pet stubova te strategije je pozivanje korumpiranih aktera na odgovornost. Naša odluka o označavanju Davidovića i Mićunovića ukazuje na to da su njihove nezakonite aktivnosti omogućile korupciju i potkopale crnogorske demokratske institucije i izbore, otvarajući vrata zlonamjernom ruskom uticaju u Crnoj Gori. Nadamo se da će ta odluka podstaći crnogorsko tužilaštvo i pravosuđe da u potpunosti istraže njih i druge korumpirane aktere. Poštena i nepristrasna istraga i krivično gonjenje optuženih za korupciju ključni su za izgradnju otporne demokratije u Crnoj Gori koja je odgovorna svojim građanima. Ponosni smo na partnerstvo sa crnogorskim institucijama krivičnog pravosuđa kako bismo ojačali njihove kadrovske i tehničke kapacitete, uključujući one potrebne za uspješnu borbu protiv korupcije i finansijskog kriminala.

Da li njih dvojica ili njima bliska lica imaju imovinu i preduzeća u SAD? Ako imaju, o kakvoj imovini i preduzećima je riječ? Da li su nadležni organi SAD dostavili Crnoj Gori informacije o aktivnostima Davidovića i Mićunovića zbog kojih su oni stavljeni na “crnu listu”?

Za odgovor na ova pitanja upućujem vas na Ministarstvo finansija SAD.

U posljednjem izvještaju Evropske komisije, kao i prethodnim, oštro je kritikovano stanje u crnogorskom pravosuđu. Šta mislite zašto je teško “popraviti” crnogorsko pravosuđe, i da li bi, u tom smislu, veting bio dobro rješenje?

Crna Gora je postigla određeni napredak u vladavini prava, posebno u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Međutim, potrebno je učiniti više, uključujući jačanje kapaciteta i nezavisnosti pravosudnog sistema. Veting sudija je složen i sofisticiran proces koji treba pažljivo analizirati, uzimajući u obzir komparativna iskustva drugih zemalja. Na kraju, na Vladi Crne Gore je da odluči da li je to pravi put kada je riječ o jačanju pravosudnog sistema.

Uskoro će se navršiti dva mjeseca od izbora nove crnogorske vlade. Jeste li zadovoljni saradnjom s njom i onim što je urađeno u tom periodu?

Pozdravljamo napredak koji je do sada postignut, posebno u vezi s imenovanjima u pravosuđu. Pozivamo Vladu i Skupštinu da iskoriste momentum i daju prioritet radu koji će unaprijediti ostvarenje ciljeva koji se tiču pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Vijesti

Provjerite slična mjesta

Pregled investicionih projekata Vlade Crne Gore, finansiranih zajmom Svjetske banke (SB)

Ministar finansija, Novica Vuković održao je sastanak na temu ,,Pregled investicionih projekata Vlade Crne Gore, …