Mislim da danas nikome u Crnoj Gori nije nepoznanica da u pojedinim energetskim preduzećima ima viška zaposlenih, ili da precizno kažem, broj zaposlenih nije pratio dinamiku razvoja, saopštio je u intervjuu Pobjedi ministar energetike i rudarstva Saša Mujović.
-Moj stav po ovom pitanju je jasan: energetski subjekti su obavezi, prije svega prema građanima Crne Gore, da objasne odluke koje su donosili, pa i ovo o kojem se već duže vrijeme u javnosti spekuliše. To je odgovoran odnos prema građanima, da im se ispostavi čist račun za ono što plaćaju. Energetski sistem je živ sistem koji stalno raste i razvija se, a za to su potrebna i sredstva i ljudski kapaciteti. U kojoj mjeri je to bila realna potreba ovih kompanija, građani moraju da imaju jasnu informaciju – kazao je Mujović, odgovarajući na pitanje da li je zadovoljan sa upravljanjem preduzećima iz energetskog sektora i njihovim poslovnim rezultatima, sa obzirom na to da su preduzeća iz tog sektora, a posebno preduzeća iz EPCG grupe u posljednje tri godine, postala prepoznata i po ogromnom zapošljavanju.
POBJEDA: Da li se mogu očekivati novi profesionalni menadžmenti i odbori direktora u svim energetskim kompanijama? Što Vi očekujete od novih uprava ovih kompanija?
MUJOVIĆ: Energetske kompanije su najprofitabilnija državna preduzeća, od velikog značaja za kvalitet života građana. Mislim da ćemo se svi saglasiti sa mojim stavom da na rukovodećim mjestima u tim preduzećima moraju da budu profesionalci u smislu efikasnijeg upravljanja, kvaliteta usluga i jačanju kapaciteta. Dakle, osobe sa iskustvom, znanjem i vizijom. Vjerujem da niko u Crnoj Gori ne može da ima ništa protiv takvih rješenja. Naravno, to po automatizmu ne znači da je profesionalac samo onaj koji nije član ili simpatizer neke partije. Mi smo politička bića i ustavno pravo svakog građanina je da ima političko opredjeljenje. Mene zanimaju stručnost i kapaciteti da se suštinski doprinese razvoju energetskih kompanija i sposobnost za suočavanje sa svim izazovima. Kada shvatimo da energetska preduzeća nijesu ,,kolač“ koji treba da dijelimo već jedan od najvažnijih resursa države, ne sumnjam da ćemo svi na ta mjesta da kandidujemo najbolje. To je ono što očekujem od procesa personalnih rješenja u upravljačkim strukturama ovih kompanija.
POBJEDA: Da li se u narednom periodu može očekivati izgradnja novog, većeg stabilnog izvora električne energije? Da li i kada treba očekivati izgradnju dugo najavljivane hidroelektrane Komarnica?
MUJOVIĆ: Na vrhu jednog važnog resora kao što je energetika, neću se baviti očekivanjima već konkretnim rezultatima. Svi naši koraci idu u pravcu izgradnje novog stabilnog izvora energije, jer je to obaveza prema našim građanima, da im obezbijedimo što veći stepen energetske nezavisnosti. Globalna kriza na tržištu energenata kojoj smo svjedočili dokazala je i laičkoj javnosti da je energetska nezavisnost države njen prioritet. Dakle, govorimo o jasnim planovima za valorizaciju potencijala kojima je Crna Gora bogata a koje, nažalost, do sada nije valorizovala. Govorimo o projektima na Komarnici, Kruševu, Ćehotini, koji su svi u određenoj fazi postupka, ali i svaki od njih, neki manje neki više, imaju svoje izazove koje moramo sagledati ne samo sa energetskog aspekta, već i u oblasti zaštite životne sredine i naših obaveza u tom dijelu u procesu pristupanja EU.
Što se tiče konkretnih aktivnosti na realizaciji HE Komarnica, prethodna Vlada je zaključila ugovor o koncesiji za korišćenje prirodnih bogatstava, radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskog objekta HE Komarnica radi proizvodonje električne energije sa Elektroprivredom. Postupak ocjene elaborata uticaja na životnu sredinu je u toku. Od te ocjene zavisi i dalji red koraka u projektu. Naravno, u ovako značajnim projektima moramo napraviti jedan široki konsenzus i uključiti zainteresovanu javnost, koja mora biti svjesna da potrebe za energijom rastu. Ekologija i energetika mogu imati partnerski odnos, što je i definicija održivog razvoja i još jedan cilj koji namjeravamo da postignemo. Pokrenućemo i dugo zapostavljano pitanje korištenja vode Bilećkog jezera. Uz velike projekte, uporedo radimo i na valoriaciji potencijala vjetra i sunca, kao i na jačanju energetske efikasnosti, kako u javnim ustanovama tako i u domaćinstvima kroz niz projekata. Sve ovo ne samo da je od konkretne koristi za naše građane, već je i skladu sa našom zelenom agendom.