Evropska unija neće kažnjavati Spajića zbog Mandića, odnosno u EU niko ne želi da koči Vladu premijera Spajića, dok god bude ispunjavala zadatke iz agende EU, zbog eventualnih kontroverznih poteza ili izjava predsednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića – to je generalno zaključak do kojeg su “Vijesti” došle posle razgovora sa nekoliko dobro pozicioniranih izvora u EU i državama članicama.
Prema rečima jednog od naših sagovornika u institucijama EU, Mandić se do sada, po njihovom sudu, ponašao korektno, uključujući i pojavljivanje u izbornom štabu SNS-a, ali da bi mogao da se oklizne na 9. januaru, odnosno njegovo prisustvo na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske moglo bi da proizvede veoma oštre reakcije, pogotovo od strane SAD i Velike Britanije.
“Mandić je bio dovoljno mudar da ne glasa u Srbiji, da ne učestvuje u izbornoj kampanji, da se ne pojavi u izbornom štabu SNS-a kao predsednik Skupštine Crne Gore već kao lider stranke, praktično kao privatni građanin, da čestita pobedu prijateljima, kako je sam rekao. Njegova formulacija boravka u Beogradu je prošla u EU kao prihvatljiva, iako ostaje otvoreno pitanje političkog oportuniteta. Međutim, za Mandića će od pojavljivanja u prostorijama SNS prethodne nedelje mnogo veći test biti 9. januar”, kaže za “Vijesti” kontakt u EU.
Naši izvori upozoravaju da bi odlazak Mandića na proslavu Dana Republike Srpske, u bilo kom svojstvu, kao predsednika Skupštine ili kao lidera stranke ili kao privatnog građanina, moglo da bude okidač za novu političku krizu širih razmera. Ako ode na proslavu u Banjaluku Mandić će biti izložen velikom pritisku i veliko je pitanje da li će se glatko izvući, kao što je to bio slučaj sa pojavljivanjem u Beogradu na proslavi pobede SNS-a.
Naime, Vašington je oko pojedinih pitanja na Zapadnom Balkanu, veoma zaoštrio svoje pozicije i povukao crvene linije. Jedno od njih je pitanje Dana RS. Američka administracija će svaku spoljnu podršku tom neustavnom prazniku, pogotovo od strane visokih zvaničnika država saveznika u regionu, voditi kao “veliki i neoprostivi faul”, a sve najveće države članice EU i NATO će podržati takav pristup Vašingtona. Ne treba sumnjati da opozicija, pogotovo DPS, neće iskoristiti priliku serviranu na tacni da pokušaju da razbiju vladajuću skupštinsku većinu.
Zašto je Crna Gora ponovo u fokusu EU
“Srbija tapka u mestu, Severna Makedonija je blokirana od Bugarske i unutrašnjim političkim previranjima, Albanija se kreće u dobrom smeru ali previše sporo da bi bila nagrađena, Bosna i Hercegovina mora da odradi još nekoliko stvari da bi se pokrenula, a Crna Gora je sa novom Vladom napravila veliki skok već u prvih mesec i po dana njenog rada i otvorila vrata za brojne scenarije”, kaže za “Vijesti” izvor u EU upućen u pregovarački proces Crne Gore i politiku EU prema Zapadnom Balkanu.
U ključnim državama EU i u Evropskoj komisiji postoji snažna volja i energija da se Crna Gora pogura u procesu evropskih integracija ako Spajićeva vlada nastavi da radi ovim tempom. Ako ništa drugo, a ono simbolično, u EU žele da zatvore barem jedno pregovaračko poglavlje sa ovim sastavom Evropske komisije. Na taj način bi se dao signal i podstrek Podgorici da još predanije i ozbiljnije radi na ispunjavanju zadataka iz EU agende.
Prethodno rečeno premijer Spajić je čuo od komesara Varheljija i na sastancima koje je imao u Briselu i požurio da obavesti crnogorsku javnost da se u EU razmišlja o zatvaranju poglavlja. “Istina je da bi u EU voleli da u sledećem semestru zatvore barem jedno poglavlje, ako ništa drugo a ono zbog javne demonstracije da je došlo do promene tendencije u politici proširenja EU i za zapadnobalkanske države”, dodao je naš sagovornik.
VIJESTI