Slovački premijer Robert Fico rekao je da ta zemlja neće slediti primjer zemalja koje su odlučile da zamrznu rusku imovinu.
On je progovorio i o tome kako veliki dio pomoći Ukrajini na kraju završi na crnom tržištu.
“Postoje zemlje, ako se ne varam, Češka je, na primjer, zamrzla imovinu na svojoj teritoriji koja je pripadala Rusiji ili ruskim predstavnicima, ili ruskim preduzetnicima, nemam tačne informacije, ali želim da kažem da u Slovačkoj na taj način nećemo raditi”, rekao je Fico u intervjuu za “Info vojnu”.
Fico neće u Ukrajinu
Premijer Slovačke podvukao je da će poslati samo neophodnu vojnu pomoć Ukrajini, kako bi sprečili da ona postane predmet trgovine na crnom tržištu, gdje veliki dio, kako kaže, završava.
“Neću da saopštavam cifru o kojoj se govori u Evropskom savjetu, ali ogroman dio ukupne pomoći koji završi na crnom tržištu, u pipcima organizovanog kriminala u Ukrajini”, rekao je on za “Info vojnu”.
Fico je podsjetio da je njegov sastanak sa ukrajinskim premijerom planiran za kraj januara.
“Sastanak će biti na slovačko-ukrajinskoj granici, jer ne vidim razloga da sada putujem po Ukrajini. Spreman sam da razgovaram sa ukrajinskim premijerom o tome šta je zaista potrebno Ukrajini, jer ako im damo dva-tri sistema za deminiranje, onda ne mogu da zamislim da će biti pokradeni ili će završiti negdje na crnom tržištu”, objasnio je Fico.
Prema njegovim riječima, trebalo bi da se sastave spiskovi neophodne humanitarne pomoći sa naznakom konkretnih ukrajinskih gradova i sela kojima je ona potrebna.
Čeka se ocjena ustavnosti odluke Vlade Crne Gore
Podsjećamo i Crna Gora je takođe među zemljama koje su Rusiji uvele sankcije, ali i zamznule imovinu državljanima te države. Tadašnja Vlada je donijela odluku bez prethodne saglasnosti suda. Zbog toga, nekadašnji Demokratski front i vlasnik i urednik portala Biznis CG, podnijeli su dvije odvojene inicijative, kojim se traži ocjena ustavnosti Vladine odluke da zamrzne privatnu imovinu za desetine ruskih državljana. Do danas Ustavni sud nije raspravljao o ovim inicijativama.