Kompanije Hotelsko turističkog preduzeća “Miločer” i “Sveti Stefan hoteli” u većinskom vlasništvu države, koji gazduju elitnim ljetovalištem Sveti Stefan – Miločer, dužni su da plate 600 hiljada funti zakupcu “Adriatic propertiesu”, koliko iznose troškovi arbitražnog postupka pred sudom u Londonu.
To je “Vijestima” potvrđeno u kompaniji grčkog biznismena Petrosa Statisa.
Toliko iznose troškovi postupka u dosadašnjem dijelu, jer su sve privremene mjere koje su tražile ove dvije državne firme i sva prethodna pitanja (ukupno 20 odluka), osim jednog zahtjeva, izgubili, zbog čega su dužni da “Adritaic propertiesu” nadoknade 600 hiljada funti troškova.
Pred međunarodnim Arbitražnim sudom u Londonu i dalje se vodi spor koji je pokrenuo “Adriatic properties”, zahtijevajući da mu se na ime kršenja ugovora isplati sto miliona eura. Tužbom su uzvratile i državne kompanije.
S druge strane, zbog kašnjenja u plaćanju zakupnine “Adriatic propertiesa”, HTP “Miločer” se našao u alarmantnoj situaciji.
Naime, Uprava prihoda i carina blokirala je HTP “Miločer” na ime duga od nešto više od 48 hiljada eura, a stanje u toj vladinoj kompaniji koja gazduje zemljišnim kompleksom u Miločerskom parku gdje se gradi novi hotel “Kraljičina plaža” je alarmantno jer radnici nijesu primili platu, a kasni se i sa izmirivanjem svih obaveza.
To je u pismu novoimenovanom ministru turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Vladimiru Martinoviću predočio izvršni direktor HTP “Miločer” Igor Đurašević.
On je za takvo stanje optužio zakupca, kompaniju “Adriatic properties”, koja nije izmirila rate za treći i četvrti kvartal, niti u cjelosti isplatila one za prvi i drugi ove godine, a nisu kompletno isplaćene četiri rate za prethodnu godinu.
Zbog takve situacije HTP se našlo u teškoj finansijskoj situciji, jer kako je Đurašević naveo, zakupac neizmirivanjem obaveza svjesno ugrožava funkcionisanje te firme, koja nije u mogućnosti da izmire tekuće obaveze.
“Trenutno kasnimo, septembarsku, oktobarsku, novembarsku i decembarsku ratu Fondu za obeštećenje u iznosu od po 15 hiljada eura, odnosno ukupno 60 hiljada eura, dvije rate za kamate u iznosu od 14.500 eura, odnosno 29 hiljada eura Universal capital banci, porez na nepokretnost za 2019, 2020, 2021, 2022. i 2023. godinu u iznosu od 592.139 eura”, naglasio je Đurašević u dopisu.
Đurašević navodi da je zbog neplaćenog PDV-a račun firme u blokadi od Uprave poreza i carina na iznos od 48.708 eura, od čega je osnovni dug 35.949, a kamata 12.759 eura.
“Takođe, nemamo novca za plate i ostale tekuće obaveze već duže vrijeme. Molimo Vas, ako je moguće, da izvršite neki vid pritiska na zakupca da nastavi da izmiruje obavez. Mi, kako sam Vas ranije obavijestio, nemamo nikakvu komunikaciju sa njima, njima je naloženo da ne komuniciraju sa nama jedino preko advokata dok traje arbitražni postupak”, naglasio je Đurašević u dopisu i zatražio da ih Martinović primi na sastanak kako bi mu predočili alarmantnu situaciju u kojoj se nalazi ta firma čiji je stoodstotni vlasnik Vlada Crne Gore.
VIJESTI