Komisija za tržište kapitala do kraja godine trebalo bi Ministarstvu finansija da dostavi Predlog zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima. To je na juče održanoj sjednici skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet saopštio Željko Drinčić, predsjednik ove komisije.
Prema njegovim navodima, osim ovog zakona, komisija će nastaviti aktivnosti i oko donošenja zakona o alternativnim investicionim fondovima, te zakona o otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom.
– Kroz sredstva Evropske unije smo u saradnji sa kolegama iz Hrvatske uspjeli znatno da unaprijedimo rad na ova tri zakona i očekujemo da ćemo do kraja ove godine Ministarstvu finansija predati zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima, koji bi bio treći stub penzionog fonda – kazao je Drinčić.
On je istakao da se iz medija moglo čuti mnoštvo informacija o reformi penzionog sistema, te zamolio poslanike da shvate ozbiljnost i značaj ovog zakona.
– Zato smatram da kroz određenu proceduru i kroz javnu raspravu, i ako je potrebno dodatno upoznavanje odbora i plenuma, što prije usvojimo pomenuti zakon kako bismo krenuli u određene reforme koje su neophodne. Do kraja godine odradićemo i izmjene i dopune Zakona o tržištu kapitala, jer zaj zakon je donesen pred kraj 2018. godine, a od tada su se evropske direktive znatno izmijenile, a nove direktive pokušavamo da uključimo u novi zakon koji reguliše ovu oblast – naveo je Drinčić.
U pripremi i zakon o digitalnoj imovini
Drinčić je istakao i da u saradnji sa Centralnom bankom (CBCG) rade na izradi zakona o digitalnoj imovini, za koji u januaru očekuje da bude finansiran iz EU fondova i izrađen uz pomoć stranih eksperata.
– Osnovna ideja jeste da primjena i praćenje ovog zakona budu usaglašeni sa zakonodavstvom Evropske unije. Komisija radi i na donošenju kodeksa o korporativnom upravljanju, jer je poslednji donesen 2005. godine, što je diskontinuitet od 15 i više godina, pa je neophodan novi kodeks koji će u potpunosti biti usaglašen sa EU standardima – naveo je, između ostalog, Drinčić.
Mogućnost otvaranja privatnih penzionih fondova pokrenuta je nakon što je u toku predizborne kampanje poslednjih parlamentarnih izbora predstavljen kalkulator “Evropa sad 2” i debate da li taj program podrazumijeva gašenje državnog penzionog fonda.
Poslanik opozicionog DPS-a Nikola Milović istakao je da priča o tri stuba penzionog fonda postoji od 2012. godine, te da je to trebalo da unaprijedi funkcionisanje aktuelnog Fonda PIO.
Smatram da osim šturih informacija dobijemo konkretan plan kako ćemo doći do povećanja plata, kako će izgledati poreska reforma, kao i ko će biti učesnici kao dobrovoljni fondovi, a mislim da su banke već pripremljene za tako nešto – kazao je Milović.
Na odboru su razmatrani i finansijski i izvještaji o radu komisije, kao i situacija na crnogorskom tržištu kapitala za koju je poslanik Milović istakao da je u jako lošem stanju.
– Promet na našim berzama je manji nego što je promet na velikoj pijaci u “Gintašu”. Nakon svih rekorda koji su postojali i razvoja, odnosno procesa integrisanja sa Evropskom unijom, od tržišta kapitala bi trebalo da očekujemo da je značajan generator nove vrijednosti, ali naše stanje je porazno kada je u pitanju tržište kapitala. I moramo svi da se zabrinemo jer je evidentno da postoji značajan potencijal koji može da se ostvari u narednom periodu – poručio je Milović.
DAN