Vlada Milojka Spajića donijela je odluka o uspostavljanju potpuno nove strukture za pregovore o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, kojom je zvanično vraćena funkcija glavnog pregovarača koju je ukinula prošla vlada.
Odlukom je propisano da strukturu za pregovore čine: Kolegijum za pregovore, glavni pregovarač, Savjet za vladavinu prava, pregovarački tim i pregovaračke radne grupe po pojedinim poglavljima pregovora.
– Odlukom se definiše struktura svakog od ovih radnih tijela, uz obavezu uvođenja instituta glavnog pregovarača, koji će vršiti poslove rukovođenja radom pregovaračkog tima i odgovarati za svoj rad Vladi i ministru evropskih poslova – navodi se u dokumentu.
NOVI INSTITUT
Glavni pregovarač, po novoj odluci Vlade, rukovodi radom pregovaračkog tima i neposredno vodi pregovore po svim poglavljima pregovora – pravne tekovine Evropske unije.
– Glavnog pregovarača imenuje i razrješava Vlada, na prijedlog ministra evropskih poslova, bez sprovođenja javnog konkursa i dužnost mu prestaje prestankom mandata ministra. Danom imenovanja glavni pregovarač zasniva radni odnos u ministarstvu, a prava po osnovu rada ostvaruje u skladu sa
zakonom kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornosti državnih službenika i namještenika – navodi se u odluci.
– Uspostavljanjem nove strukture će se dodatno ubrzati dinamika pregovaračkog procesa, odnosno ispunjavanje završnih mjerila po poglavljima pravne tekovine EU, kao i privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 – navela je Vlada u obrazloženju svoje odluke.
NEOZBILJAN PRISTUP
Ovo je već treći put u posljednje tri godine da se mijenja kompletna pregovaračka struktura što zbunjuje naše evropske partnere i pokazuje neozbiljnost u vođenju pregovora.
Funkcija glavnog pregovarača je ukinuta za vrijeme Vlade Dritana Abazovića dok je postojala i za vrijeme Krivokapićeve i Markovićeve vlade. Očekuje se da nova administracija ubrza obaveze prema EU budući da je prošla administracija u ovoj godini ispunila samo 26 odsto obaveza iz EU agende, a čak deset institucija nije realizovalo niti jednu obavezu.
Jedina institucija sa stopostotnom realizacijom je Državna revizorska institucija. Deset institucija nije realizovalo nijednu planiranu obavezu: Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo odbrane, Uprava prihoda i carina, Uprava za inspekcijske poslove, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Agencija za nadzor osiguranja, Komisija za tržište kapitala i Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije.
Odlukom je uspostavljen Kolegijum za pregovore, formalno tijelo koje je na papiru postojalo u trajanju prošle vlade.
Kolegijum za pregovore čine predsjednik Vlade, potpredsjednici Vlade, ministar evropskih poslova, ministar vanjskih poslova i glavni pregovarač. Po potrebi u radu Kolegijuma za pregovore mogu učestvovati i drugi ministri, kao i starješine organa uprave.
U zavisnosti od poglavlja pregovora koje se razmatra na sjednici, u radu Kolegijuma za pregovore učestvuje član pregovaračkog tima zadužen za to poglavlje pregovora. Kolegijum za pregovore ima sekretara koji obavlja stručne i administrativno-tehničke poslove. Sekretara Kolegijuma za pregovore određuje ministar evropskih poslova, iz reda zaposlenih u Ministarstvu evropskih poslova.
POBJEDA