Šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić, podnijeće krivičnu rijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila ove godine da izvrše sanitarnu sječu u NP Prokletije, zbog čega je bolest takozvanog podkornjaka u šumama ekpaznivno napredovala i napravila do ovog trenutka milionske štete.
Jasavić je Portalu RTCG kazao da je rješenje o potrebi sanitarne sječe, u skladu sa Zakonom o šumama član 45, NPCG i NP Prokletije dostavio još u aprilu ove godine, ali da po njemu nije postupljeno.
„Kada sam u aprilu izvršio kontrolu, ustanovio sam da je oboljelo oko pet do šest hiljada kubika čamove šume i tada sam naložio sanitarno čišćenje. U avgustu sam obavio kontrolu i ustanovio da ne samo da nije obavljena sanitarna sječa i izvršena zakonska obaveza, već se bolest raširila i zahvatila 10 do 15 hiljada kubika šume u NP Prokletije“, objasnio je Jasavić.
Prema njegovim riječima, u ovom trenutku situacija je već alarmantna i bolest se takoreći ekapanzivno proširila.
„Krajem oktobra i početkom novembra izvršio sam poslednju kontrolu i ono što vam sada kažem je frapantan podatak. U ovom trenutku oboljelo je šume u količini od 50 do 60 hiljada kubika u NP Prokletije. To znači da potkornjak i sada radi i da ne znamo šta će biti do proljeća“, kazao je Jasavić Portalu RTCG.
On je objasnio da je zbog toga prinuđen da podnese krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, bez čijeg naloga NP Prokletije nijemogao sam ništa da radi.
„Ove milionske štete su napravljene samo zbog nerada inemarnosti. Oni iz Nacionalnih oparkova me sad zovu i pitaju šta da se radi, kad počinju snjegovi i u šumi ne može ništa da se radi“, rekao je Jasavić.
On je naveo i primjer jedne privatne šume u okviru Nacionalnog parka Prokletije, gdje je kontrolom u julu mjesecu naložio i doznačio da se posiječe 36 stabala, takozvanih sušika, koje je zahvatila bolest. Privatnik tonije uradio, i kada sam obavio kontrolu polsije dva mjeseca, ustanovio sam da je oboljelo još 28 stabala smrče. To govori o tome kojom brzinom bolest napreduje“, kazao je Jasavić.
Udruženje drvoprerađivača iz Plava takođe je u julu ove godine uputilo apel upravi Nacionalnih parkova Crne Gore i Ministarstvu ekologije da hitno izvrše čišćenje oboljelih šumskih površina u NP Prokletije, jer se to godina nije radilo i bolest se širi veoma brzo.
Oni su Portalu RTCG dostavili video snimke i fotografije jednog takvog mjesta, u rejonu Katun Bajrovići, površine oko hektar, na kojem se vide zabrinjavajuće posljedice nebrige za šume.
RTCG