Centralna javna rasprava o rebalansu budžeta Opštine Bijelo Polje protekla je bez većeg učešća građana i bez veće polemike. Sekretarka Sekretarijata za finansije Alida Nuhodžić kazala je da je rebalans urađen shodno propisima, te da je budžet Opštine Bijelo Polje za tekuću godinu bio planiran u iznosu od 16.113.000 eura, dok je rebalansom planiran u iznosu od 15.714.953,06 eura, što je manje u odnosu na plan za 398.046,94 eura ili 2,47 odsto.
– Najvažniji razlog za predlaganje rebalansa je izmjena propisa koji se odnose na oblast zarada, koje su uticale na povećanje izdataka za zarade, a iste nisu bile poznate u momentu donošenja budžeta za tekuću godinu. Naime, granski kolektivni ugovor za oblast uprave i pravosuđa stupio je na snagu pa su zarade zaposlenih čija su zvanja utvrđena u okviru kategorija ekspertso-rukovodni kadar, ekspertski kadar i izvršni kadar obračunate primjenom novih koeficijanata za zaposlene u organima uprave i službama Opštine Bijelo Polje. Inače, manje je i prenesenih sredstava iz 2022. godine, imajući u vidu da je odlukom o budžetu planiran početni depozit u iznosu od 1.500.000 eura, a isti je realizovan u iznosu od 941.453,06 eura ili 37,24 odsto manje od plana – obrazložila je Nuhodžić i dodala da je razlog smanjenja budžeta i smanjenje dinamike realizacije kapitalnog budžeta, što je dovelo do povećanja tekuće potrošnje koja se direktno odnosi na uvećanje zarada zaposlenih.
Janjušević: Mnogo toga ostaje u magli
– Ovaj rebalans budžeta je potrošački, što znači da nije realno ni planiran – istakao je Zdravko Janjušević, izvršni direktor NVO “Bjelopoljski demokratski centar”.
Dodao je da mnogo toga ostaje u magli, kao što je kolektor, kojem se još ne zna adresa, jer se na planiranoj lokaciji u Potkrajcima protive mještani.
– Šta je sa kapitalnim projektima, kako funkcionišu mjesne zajednice, kako se izdvajaju sredstva za NVO, nema dovoljno novca za preduzetništvo, za mlade, nema dovoljno za selo i ruralni razvoj… – istakao je Janjušević.
Slavko Fuštić je pitao šta se dešava sa plaćanjem subvencija za kredite nekada zaposlenih u lokalnoj upravi, koji su u međuvremenu otišli u penziju ili našli drugo zaposlenje.
– Koliko je onih koji primaju zarade, a ne dolaze na posao? Zašto se ne izdvaja više za poljoprivrednike, za mlade bračne parove na selu itd. – pitao je Fuštić.
– Opština je bila prinuđena da usled izostanka uplate nedostajućih prihoda, koji je trebalo da nadomjesti Ministarstvo finansija usled manje naplaćenog poreza na dohodak fizičkih lica i prireza porezu na dohodak fizičkih lica, izvrši smanjenje kapitalnog budžeta, a da ne ugrozi redovno finansiranje već započetih projekata.Tekući prihodi panirani po rebalansu iznose 12.648.500 eura, što je manje od planiranih odlukom o budžetu za 1,48 odsto. Sopstveni prihodi rebalansom su planirani u iznosu od 2.253.500 eura ili 7,38 odsto manje u odnosu na plan – kazala je Nuhodžić i dodala da kapitalne izdatke planiraju u iznosu od 2.593.500 eura ili 30,53 odsto manje u odnosu na plan.
DAN