DCIM103MEDIADJI_0751.JPG

Za razvoj turizma potrebno je uvezati turističku ponudu

Podgoricu je ove godine posjetilo najviše turista iz Izraela, Francuske i Njemačke, zabililježen je porast gostiju iz Egipta, Amerike i Britanije, a posljenjih godina, kako u našoj zemlji tako i glavnom gradu, primjetan je sve veći broj Ukrajinaca, Rusa i Turaka koji tu žive.

Licencirani turistički vodič Dušan Drakić ističe da je primjetan porast broja turista koji odsijedaju u hotelima u glavnom gradu. Analizirajuči za Pobjedu turističku ponudu i potencijale našeg glavnog grada i njegovog okruženja, smatra da bi trebalo jačati tzv. turističke klastere, odnosno da u prezentaciji prepoznatljivih lokaliteta poput Duklje, Meduna, Stare Varoši, Skadarskog jezera i sl. u turističku ponudu treba zajedno da budu predstavljeni i ostali sadržaji toga kraja, poput muzeja, vinarija, restorana, domaćinstava i ostalih zanimljivorti koje privlače pažnju turista. Ističe da je panoramska ruta ,,Krug oko Korita“ izvanredan turistički potencijal, ali da nije dovoljno promovisana. Smatrajući da je Skadarsko jezero najveći potencijal naše zemlje, Drakić kaže da su Zeta, kao i Tuzi dosta dobili odvajanjem opština jer je taj dio našeg nacionalnog blaga prije odvajanja tih opština bio na teritoriji Podgorice. Osvrnuvši se na rad turističkih organizacija u Podgorici i okruženju, naglašava da one usljed preokupiransti politikom ne funkcionišu na zavidnom nivou.

PROMOCIJA
Iskazujući zadovoljstvo zbog dobre ovogodišnje sezone Drakić ističe da je u Podgorici primjetan porast broja turista koji odisijedaju u hotelima.

-Svakako je primjetan porast broja turista, možete vidjeti sve više grupa stranaca po gradu, u lokalima, naročito u centru, sve više se mogu čuti strani jezici – kaže Drakić.

Navodeči da turistička ponuda Podgorice nije ni zanemarljiva ali ni previše bogata, smatra da se konstantno griješi u pristupu određenim lokalitetima, poput Duklje, Meduna…

-Dulklja i Medun su dva izuzetna arheološka lokaliteta. Uzimajući u obzir sve ostale predjele Crne Gore, arheoloških lokliteta takvoga tipa u Crnoj Gori nema, posebno ovakav kakav je Duklja – ističe Drakić, uz napomenu da to što ti lokaliteti nijesu doboljno dobro uvezani sa ostalim sadržajima u okruženju je pitanje za one koji se bave promocijom turizma, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou.

Da bi jedan turistčki lokalitet bio popularan, dodaje, on mora da sadrži i ostale turističke sadržaje.

-Ne možete samo tako da dovede turistu na Duklju i pokažete mu ruševine. Tu bi trebalo da postoji i konceptualni muzej, suvenirnica, video prezentacija kako je Duklja izgledala, interaktivne table kakve se danas u svjetu koriste, potrebno je da neko naplaćuje ulaz. Mora biti boje osmišljena i prezentovana ponuda u okolini Duklje, vinarije, restorani, kafići i drugi sadržaji, a ne samo kao Duklja u turističkoj bošuri. Turista voli da zna gdje može da jede nakon posjete Duklji, koju vinariju može da posjeti, jer u pitanju je kraj gdje se pravilo vino i u vrijeme starog Rima. U okruženju su vinarije, poput Vučinića, Radevića, Krgovića… To se zove turistički klaster, odnosno klaster usluga i on mora biti predstavljen u paketu. Tu grešku pravimo godinama unazad. Takve sadržaje moramo uvezati, mi smo turistička zemlja – poručuje naš sagovornik.

Slična stuacija je, kako dodaje, i kada je u pitanju Medun na kojem je koloski stub iz ilirskog perioda, lokalitet kakvim bi se voljele pohvaliti mnoge zemalje.

-Medun je u tom smislu bogatiji, jer ima muzej i nalazi se na panoramskoj ruti Krug oko Korita. Ali, nema nekih drugih sadržaja i to je problem – objašnjava Drakić, iznoseći zanimljivu ideju profesorice arheologije , koja je predložila da bi studenti likovne akademije mogli da prave suvenire iz tog perioda.

Ističe da je panoramska ruta ,,Krug oko Korita“ izvanredan turistiki potencijal.

-Ona je zanimljiva turistima, ali nije dovoljno promovisana. Ljudi jednostavno ne znaju gdje bi mogli popiti kafu, rezerisati ručak ili slično. U pitanju je veliki turistički potencijal. Prelijepi predjeli, vidikovac Grlo sokolovo, zatim jezera Bukiumirsko i Rikavačko, sve to turisti vole da vide – poručuje Drakić.

POBJEDA

Provjerite slična mjesta

Kako zaštititi akumulator od zimskih nepogoda

Životni vijek akumulatora varira između tri i pet godina, ali to ne znači da za …