Aerodromi Crne Gore (ACG) prošle godine su svojim poslovnim partnerima avio-kompanijama obračunali popuste na cijenu aerodromskih usluga u ukupnom iznosu od 7.404.604 eura, što je 2,7 puta više u odnosu na 2021. kada su ti popusti bili 2.050.424 eura.
Popusti su obračunati u skladu sa podsticajnom šemom koju je državna kompanija usvojila 23. decembra 2021. godine.
Prema prošlogodišnjem Izvještaju o radu sa finansijskim izvještajem Aerodromi su lani najveći popust od 2.943.676 eura obračunali crnogorskoj nacionalnoj avio-kompaniji Air Montenegro. Srpska nacionalna avio-kompanija Air Serbia ostvarila je popust od 875.696 eura. Irski loukoster Ryanair ukupno je po ostvarenim popustima koje su dobile dvije njegove kćerke-firme Ryanair Limited (762.152 eura) i Ryanair UK Limited (421.858 eura) zapravo je drugi na listi avio-kompanija koje su u 2022. ostvarile najveće benefite u cijenama usluga ACG jer je dobio ukupan popust u iznosu većem od 1,18 miliona eura. Mađarski loukoster Wizz Air je, ako bi se matičnoj firmi Wizz Air (903.854 eura), pribrojili i popusti koje su lani ACG obračunali njenoj kćerci – firmi Wizz Air UK Limited (176.241), tako treći avio-prevoznik po visini ostvarenih popusta na crnogorskim aerodromima sa “oproštenih” više od 1,08 miliona eura.
Otkazivanje linija uprkos beneficijama
Uprkos značajnim beneficijama koje su dobili od Aerodroma Ryanair i Wizz Air su najavili da će po isteku ovogodišnje ljetnje IATA sezone, ukinuti pet linija na kojima te kompanije trenutno tokom cijele godine saobraćaju iz Podgorice: Ryanair letove za Zagreb, Mančester i Barselonu, a Wizz Air letove za Rim i Beč.
“Ovo pokazuje da primarni razlog odluke ovih kompanija o ukidanju linija iz Podgorice nije povećanje bezbjedonosne takse ACG sa dosadašnjih 1,75 na 3,25 eura po putniku, već prvenstveno drugi, komercijalni razlozi – najviše relativno skroman broj putnika tokom zime za neke od destinacija iz Podgorice koje se ukidaju ili procjena loukostera da će svoje avione koji bi na tim linijama zimus letjeli iz Crne Gore, bolje zaposliti i napuniti na nekim drugim aerodromima”,objasnio je izvor “Vijesti” blizak Aerodromima.
Britanski loukoster EasyJet lani je ostvario popust na usluge ACG od 386.136 eura, dok je veoma značajan poslovni partner ACG – turska nacionalna avio-kompanija Turkish Airlines prošle godine dobila popust od 301.007 eura, a austrijski nacionalni avioprevoznik Austrian Airlines 203.984 eura.
Svim ovim kompanijama ACG su popuste obračunavali kao podsticaj za otvaranje novih ruta, povećanje broja frekvencija na postojećim rutama, podsticaj po osnovu broja ostvarenih rotacija, podsticaj za kompanije koje obavljaju saobraćaj na rutama koje su proglašene za rute od strateškog značaja za Crnu Goru i ACG, te za avio-kompanije koje baziraju svoje avione na aerodromima u Podgorici i Tivtu.
Međutim, među još 17 avio-kompanija koje su lani na ACG po ovim osnovama ostvarile popuste u ukupnom iznosu od 430.090 eura nalazi se i jedna firma koja uopšte nije avio-kompanija – Menziues Aviation iz Podgorice. Ova kompanija je bivši Fly Montenegro u kojem je poznata škotska kompanija za avijacijsku logistiku Menzies Aviation iz Edinburga, u avgustu prošle godine, kupila 70 odsto udjela.