Posljednjih decenija širom sjevera Crne Gore mještani su kroz brojne proteste izražavali nezadovoljstvo načinom gazdovanja državnim šumama. Na tim protestima mogle su se čuti uobičajene konstatacije da privilegovani koncesionari, remeteći prirodnu ravnotežu, nemilice uništavaju šumsko bogatstvo, a da od toga opštine i lokalno stanovništvo nemaju neke naročite koristi. Isticano je da, između ostalog, koncesionari, uz odobrenje šumske uprave, na nezakonit način ulaze u zone sanitarne zaštite i tamo sijeku na hiljade kubika i bukove i četinarske građe. Na taj način je, kako je navođeno, u sanitarnim zonama dolazilo do remećenja brojnih vodoizvorišta koja mještani koriste za piće i navodnjavanje svojih imanja. No i pored toga, raspoloživi podaci ukazuju da nadležni nijesu preduzimali neke naročite mjere da sankcionišu nezakonite radnje u državnim šumama. To potvrđuju i stanovnici andrijevičkog sela Trešnjevo, ističući da su u dijelu planine Gradišnjice koncesionari pričinili pravi ekološki zločin.
Prosto se pitamo kako je neko mogao da dozvoli koncesionarima sječu šume u dijelu Bakinog žara, gdje se nalazi preko dvadeset izvora pitke vode, na lokalitetu koji se vodi kao zaštićena sanitarna zona od izuzetnog značaja. To je u stvari čvorište sa kog brojna domaćinstva iz nekoliko mjesnih zajednica koriste vodu. Sječom šume na ovom području došlo je do potpune devastacije ovog zaštićenog područja i samih izvora. Ulaskom mašina u ovu zaštićenu zonu voda je počela da ponire, što je ravno najvećoj ekološkoj katastrofi. Zato smo u više navrata protestovali i tražili da nadležne državne institucije stanu na kraj pravoj kasapnici koja se sprovodi u ovim šumama. Međutim, država do dan-danas nije na pravi način stala na kraj ovakvom bezakonju, nego se i dalje udovoljava moćnim pojedincima, na štetu čitave zajednice – tvrde mještani Trešnjeva.
Čakor vide samo kao sirovinsku bazu
Mještani plavskog sela Velika tvrde da su nadležne institucije umjesto razgovora i uvažavanja mišljenja stručnjaka, planinu Čakor bogatu kvalitetnom šumov vidjeli kao sirovinsku bazu.
– Projekat “Zaštićeno područje – Park prirode Čakor”, u kojem se prirodni resursi mogu koristiti na održiv način, kao i brojni drugi predlozi za skladan razvoj poljoprivrede i turizma, za šta postoje izvanredni potencijali, do sada nijesu bili dovoljni da se nadležna ministarstva zainteresuju i pomognu Veličanima i žiteljima ostalih sela plavske opštine u stvaranju uslova za opstanak u ovim divnim predjelima. Umjesto odgovora na brojne naše inicijative i molbe, nadležni nam i dalje šalju drvosječe, a Čakor i Veliku vide samo kao sirovinsku bazu, koju valja što prije nekontrolisano posjeći i opustošiti – kazao je Gojko Knežević ispred NVU “Klub Velika”.
Slične konstatacije izrekli su i mještani Murina tvrdeći da je na prostoru ove mjesne zajednice Uprava za šume dozvolila koncesionarima da iza sebe ostavljaju prave goleti tamo gdje je nekada bila prašuma. Tvrde da su na taj način uništene i zaštićene vrste četinarskog drveća, kao i brojna divljač.
Dan