Dr Irena Radović, bivša viceguvernerka, sada direktor Investiciono-razvojnog fonda, bila gost Gorana Šćekića u emisiji “Bićete nacrtani” na TV Nikšić
“Centralna banka Crne Gore je institucija koja ima kvalitetne kadrove. Imate periode u kojima su Centralnom bankom upravljali izuzetno referentni ljudi, Ljubiša Krgović i Milojica Dakić, koji su bili izuzetno posvećeni tom poslu. Imamo, naravno, ovaj neki period kada se na čelu Centralne banke nalazi neko ko ni sa stanovišta znanja, ni sa stanovišta digniteta, ne zaslužuje da bude na toj funkciji. Upravo zbog takvog nekvalitetnog kadra jeste poljuljana reputabilnost Centralne banke”, rekla je dr Irena Radović, prva žena na mjestu viceguvernerke CBCG, sada izvršna direktorica Investiciono-razvojnog fonda (IRF), kao gost Gorana Šćekića u veoma popularnoj emisiji “Bićete nacrtani” na TV Nikšić.
Doktor ekonomskih nauka Irena Radović je bila žrtva diskriminatorskog ponašanja guvernera Radoja Žugića, zbog čega je morala da napusti CBCG. Domaćin emisije Goran Šćekić je upitao kakav je sada status Centralne banke kad je u pitanju uprava, odnosno bitisanje guvernera kome je prije pet mjeseci istekao mandat.
“Guverneru Žugiću je istekao mandat 14. oktobra prošle godine i po zakonu on nema pravo da i dalje bude u Centralnoj banci. Po zakonu, samo članu Savjeta CBCG, a guverner nije član Savjeta već je direktno izabran u parlamentu i ima ugovor o radu, znači, se može produžiti mandat do imenovanja novog člana… Guverner je eks oficio (ex officio), znači po dužnosti, član Savjeta, ali on je primarno lice izabrano u Skupštini. Guverner i viceguverner imaju isti status jer imaju ugovor o radu i zaposleni su u Centralnoj banci, dok su članovi Savjeta eksterni, oni su kao nadzorni organ u Centralnoj banci. Dakle, guverneru Žugiću 14. oktobra nije mogao da bude produžen mandat jer nije postojalo uporište u zakonu. Ono što je bilo moguće sa stanovišta zakona jeste da je tu funkciju preuzeo viceguverner sa najdužim mandatom do izbora novog guvernera”, kazala je Irena Radović.
Po njoj je enigmatično zašto i dalje ni politička elita, ni parlament ne potežu razrješenje Radoja Žugića.
“Bez obzira što su političke okolnosti takve što je aktuelni guverner sve do dana imenovanja bio član Glavnog odbora DPS-a čudi da predsjednik države, nakon svih kontroverzi, neznanja i neuspjeha koje su obilježile mandate Radoja Žugića, ne samo da ga nije povukao, već se usudio da ga i treći put predloži?!”, konstatuje dr Irena Radović.
Kako povratiti povjerenje u Centralnu banku, koja nije obezbijedila ni platni promet između Crne Gore i Srbije? – pitao je Goran Šćekić.
“Vjerujem da će, uvažavajući situaciju u kojoj se Crna Gora danas nalazi, ozbiljne izazove koji su finansijskog, ekonomskog, socijalnog karaktera, Centralna banka moraće imati vrlo značajnu i značajno naglašeniju ulogu. Prosto je nepojmljivo da ovoliko godina ne postoji direktan platni promet između Crne Gore i Srbije. Centralna banka, kao regulator, ima obavezu i ulogu da riješi ta pitanja koja se mogu riješiti primjenjivim ingerencijama, a platni promet je apsolutno ingerencija Centralne banke. Zaista je velika cijena neprimjenjivanja ingerencija CBCG, za crnogorske građane i za crnogorske biznise, jer moraju da plaćaju dodatne namete za transakcije i platni promet preko stranih korespodentskih banaka.”
Je li problem do Crne Gore ili do Srbije što ne funkcioniše platni problem?
“Vjerujem da je do nas, jer nije u pitanju samo platni promet sa Srbijom. Postoji modalitet kroz Berlinski process. Znači, kro uvezivanje platnih prometa Zapadnog Balkana sa Evropskom centralnom bankom. To je jedan projekat za koji je Svjetska banka avršila istraživanja, i u okviru Berlinskog procesa date su smjernice i pretpostavke… I, naravno, stvar je političke volje da li ćemo i koliko ćemo brzo to inplementirati. Takođe je stvar interesa, jer tu se nađe po koji posrednik kojim svog finog interesa, pa ponekad neko iz nekog razloga ne želi da naruši tuđe interese, a najmađe vodi računa o interesima građanina i crnogorske privrede.”
Aplus.me