Ljekari zaposleni u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u Podgorici potpisuju peticiju kojom traže potpuno povlačenje predloženog Zakona o zdravstvenoj zaštiti zbog, kako navode, u prvom redu potpune zabrane prava na dopunski rad u privatnim zdravstvenim ustanovama. Oni tvrde da se predloženim rešenjima krše Ustav Crne Gore i Zakon o radu.
Podsjećanja radi, ljekarima je samo u ovoj godini više puta povećana plata. Prema postojećoj regulativi, ljekari iz javnih zdravstvenih ustanova imaju pravo da rade i u drugim, uz odobrenje direktora ustanove u kojoj su zaposleni. Nedavno je saopšteno da specijalisti iz ambulanti u KCCG, gdje su velike liste čekanja na preglede i intervencije, ne mogu dobiti odobrenje za dopunski rad van ustanove.
Hirurg u KCCG i član Odbora za zdravstvo Skupštine Crne Gore Vladimir Dobičanin kazao je za “Dan” da je veliki broj ljekara KCCG već potpisao peticiju kojom se traži potpuno povlačenje predloženog zakona. Dobričanin ističe da je ukidanje dopunskog rada kod privatnika samo jedan od probema za ljekare, zato što ostavljaju potpuno nezaštićeno zdravstveno tržište jer, ističe, svako može da dođe iz inostranstva u Crnu Goru i da radi, a njima se to pravo uskraćuje.
– Zakon je donijet brzopleto i bez ikakvog reda. Nažalost, imam utisak da je donošenje zakona politički motivisano a ne na način na koji bi unaprijedio ili dobio jedan efikasan i moderan zdravstveni sistem. Zakon je u potpunoj suprotnosti sa Zakonom o radu i na kraju krajeva sa Ustavom Crne Gore. Mnogo je tačaka koje su sporne, a jedna od njih je i potpuna zabrana prava na dopunski rad u privatnim zdravstvenim ustanovama. Ovo je nezabilježeno u modernoj Evropi i našem neposrednom okruženju. Ljekari KCCG su već potpisali peticiju kojom se traži potpuno povlačenje predloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti i pristupanje izradi novog mnogo boljeg i efikasnijeg zakona. Zakon je pun kontradikcija gdje u članu 12 navode da je jedna od tačaka novog zakona integracija privatnog i javnog zdravstva, a u ostalim ga u potpunosti negira. Član 97 koji se bavi zdravstvenim turizmom u potpunosti je promašio temu jer to što se tamo govori nije suštinski zdravstveni turizam. Jednostavno rečeno, ovaj zakon je promašio odnos pravne norme i stvarnosti. U ovom obliku zakon ne treba usvojiti i on se mora u potpunosti povući i krenuti u izradu novog. Prethodno je potrebno donijeti strateški bitna dokumenta, koja će biti podržana ovim zakonom. Ja kao poslanik u Skupštini Crne Gore neću dati podršku zakonu u ovom obliku kada se bude odlučivalo – ističe Dobračinin.
Dan